Polskie filmy dokumentalne w Birmie

5 września rozpocznie się trzydniowy festiwal Watch Docs in Yangon – birmańska edycja jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych związanych z promocją praw człowieka. Ważnym bohaterem tej imprezy będzie kino polskie – w programie znalazły się dokumenty m.in. Marcela Łozińskiego, Marcina Koszałki oraz Piotra Stasika.

Festiwal poświęcony filmom o prawach człowieka

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs to jeden z dwóch największych na świecie festiwali poświęconych prawom człowieka. Za sprawą przemian politycznych zachodzących w Birmie oraz aktywnego zaangażowania Polski w proces transformacji, w tym roku impreza będzie miała swoją dodatkową – oprócz warszawskiej – edycję, która odbędzie się w Rangunie.

Wyzwania, przed jakimi stoi nasz świat

W ramach przeglądu Watch Docs In Yangon w dniach 5-7 września publiczność będzie miała okazję zobaczyć czternaście dokumentów z całego świata, dotyczących szeroko pojętej problematyki praw i wolności człowieka. – Organizując Watch Docs w Rangunie pragniemy pokazać, jak wielką moc oddziaływania ma opowieść wizualna przy podnoszeniu aktualnych i trudnych wyzwań, przed jakimi stoi nasz świat. Ponieważ większość tych filmów pokazana zostanie w Rangunie po raz pierwszy, mamy nadzieję na wywołanie żywej dyskusji wśród uczestników festiwalu – mówi Maciej Kuziemski z Instytutu Lecha Wałęsy, kurator birmańskiej edycji imprezy.

Warsztaty z polskimi dokumentalistami

W programie znalazło się siedem polskich produkcji. Podczas darmowych seansów w ranguńskim American Center publiczność będzie mogła się zapoznać m.in. z „Poste Restante” Marcela Łozińskiego, „Istnieniem” Marcina Koszałki, „Lekarzami” Tomasza Wolskiego i „Kołysanką z Phnom Penh” Pawła Kloca. Do programu ranguńskiej edycji Watch Docs trafiły też m.in. „Koniec lata” Piotra Stasika oraz szwajcarski film krótkometrażowy „Ambasador i ja” Jana Czarlewskiego. Obaj dokumentaliści będą obecni na festiwalowych projekcjach, a w dniach 2-7 września poprowadzą specjalne warsztaty filmowe „Solidarity Shorts”, których celem będzie zachęcenie uczestników do refleksji nad współczesnym światem oraz kwestiami wielokulturowości i demokracji. Zajęcia będą skierowane głównie do birmańskich twórców filmowych – zarówno młodych profesjonalistów, jak i twórców-amatorów.

 

Organizatorami przeglądu Watch Docs w Rangunie są: Instytut Lecha Wałęsy, Instytut Adama Mickiewicza, Pandita Development Institute, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz American Center Rangoon, przy wsparciu Fundacji Solidarności Międzynarodowej i pod patronatem medialnym „Myanmar Times”.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków programu Wsparcie Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 roku.

 

Więcej informacji o programie i ideach festiwalu można znaleźć na stronie www.watchdocsinyangon.com. Informacje o warsztatach: www.solidarityshorts.org.

 

Informacja prasowa

02.09.2013