Filmy polskich reżyserów na festiwalu w Toronto

5 września rozpocznie się 38. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto. Wśród tytułów z całego świata znalazły się filmy współfinansowane przez PISF: „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy oraz „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Na festiwalu zostanie również zaprezentowany zrealizowany w Czechach serial „Gorejący krzew” Agnieszki Holland. Ponadto w Toronto widzowie obejrzą krótkometrażowy film „Suchy pion” Wojciecha Bąkowskiego.

Polskie filmy w Toronto

38. edycja MFF w Toronto odbędzie się w dniach 5-15 września 2013. W sekcji Special Presentations zostanie pokazany film „Ida” (dawniej „Siostra miłosierdzia”) Pawła Pawlikowskiego. Również w tej sekcji odbędzie się północnoamerykańska premiera filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. Obok polskich produkcji w tej sekcji festiwalowi widzowie zobaczą m.in. nowe obrazy takich reżyserów jak Steve McQueen, Atom Egoyan, Jasmila Žbanić, Alfonso Cuarón czy Jim Jarmusch.

„Ida”

 

Współfinansowany przez PISF nowy film Pawła Pawlikowskiego (nagrodzonego dotychczas m.in. Europejską Nagrodą Filmową i BAFTA) to pierwszy film reżysera realizowany w całości w Polsce, którego scenariusz został wyróżniony MEDIA European Talent Prize. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce na początku lat sześćdziesiątych. „Ida” jest historią spotkania dwóch kobiet: młodej zakonnicy, która dowiaduje się o swoim żydowskim pochodzeniu oraz komunistki, która jest jedyną żyjącą osobą z jej rodziny. W filmie obok Agaty Kuleszy i debiutującej na ekranie Agaty Trzebuchowskiej grają m.in. Joanna Kulig i Dawid Ogrodnik. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal. „Ida” jest koprodukcją polsko-duńską, a polskim producentem obrazu jest firma Opus Film.

Daty projekcji:

  • 7 września, 19:30 TIFF Bell Lightbox 2
  • 8 września, 12:00 Scotiabank 14
  • 15 września, 21:00 The Bloor Hot Docs Cinema

„Wałęsa. Czlowiek z nadziei”

 

Współfinansowany przez PISF najnowszy film Andrzeja Wajdy przedstawia historię legendarnego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy – od początku lat siedemdziesiątych, do chwili objęcia przez niego prezydentury. Film stara się uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Robert Więckiewicz, a rola Danuty Wałęsowej przypadła Agnieszce Grochowskiej. Film został wyprodukowany przez Akson Studio sp. z o. o. przy koprodukcji z Telewizją Polską, Telekomunikacją Polską, Canal +, Narodowym Centrum Kultury. Sponsorami obrazu byli Energa i SNG.

Daty projekcji:

  • 11 września, godz. 18:00 Ryerson Theatre
  • 12 września, 13:45 Scotiabank 1
  • 15 września, 9:30 Scotiabank 1

W ramach sekcji Special Presentations w Toronto pokazany zostanie także zrealizowany w Czechach przez Agnieszkę Holland serial HBO „Gorejący krzew”. Obraz ten opowiada o wydarzeniach mających związek ze śmiercią Jana Palacha w Czechosłowacji w 1969 roku.

 

W sekcji Wavelenghts, prezentującej odważne i wizjonerskie spojrzenie na kino znalazł się krótkometrażowy film „Suchy pion” Wojciecha Bąkowskiego. Film ten nagrodzono podczas 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty jako najlepszy film eksperymentalny w Konkursie Europejskich Filmów Krótkich.

TIFF (Toronto International Film Festival)

Festiwal w Toronto w 2010 roku został uznany przez magazyn Indiewire trzecim najważniejszym festiwalem filmowym na swiecie (po Cannes i Sundance). Organizowana od 1976 roku impreza ma charakter przeglądu najnowszych tendencji światowych kinematografii – jedyne regulaminowe nagrody przyznawane są przez publiczność. Na festiwalu w ciągu kilku ostatnich lat kino polskie było reprezentowane m.in. przez takie tytuły jak „Galerianki” i „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „W ciemności” Agnieszki Holland, „Różę” Wojciecha Smarzowskiego, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego czy „Chrzest” Marcina Wrony.

 

Więcej informacji: www.tiff.net.

 

Marta Sikorska

03.09.2013

Galerie zdjęć