Polskie filmy na FIPADOC we Francji

„Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego znalazł się w konkursie międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych FIPADOC we francuskim Biarritz. Z kolei w Konkursie Filmów Krótkometrażowych pokazane zostaną „We have one heart” Katarzyny Warzechy oraz „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego. Wszystkie filmy są współfinansowane przez PISF.

Z kolei w Konkursie Nowe Talenty pokazana zostanie „Opowieść o dwóch siostrach” Jakuba Prysaka. W dwóch mieszkaniach w bloku mieszkają dwie siostry – Bożenna (92 l.) i Zosia (86 l.). Dzielą je dwie rzeczy – ściana oraz zupełnie odmienne poglądy polityczne. Drugim filmem wyświetlonym w tej sekcji będzie „Hide and Seek in a Peaceful Valley” Macieja Białoruskiego. Film jest obserwacją dokumentalną z życia zamkniętych osiedli mieszkalnych usytuowanych w strefie militarnej w Izraelu.

„Opowieść o dwóch siostrach” (reż. Jakub Prysak)

„Zwyczajny kraj”

Obraz Tomasza Wolskiego, nagradzany na Vision du Réel i Krakowskim Festiwalu Filmowym, był też prezentowany w sekcji Best of Fests festiwalu IDFA w Amsterdamie. To film „found footage”, oparty na materiałach nagranych przez milicjantów oraz oficerów polskich służb bezpieczeństwa, którzy w niecodzienny sposób zarejestrowali portret komunistycznej Polski.

„We have one heart”

Dokument Katarzyny Warzechy, która jest również autorką scenariusza, zwyciężył już na festiwalu w Chicago, a także zdobył Nagrodę Publiczności CinEast w Luksemburgu. To połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwalające odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

„Trochę raju”

Film Andrzeja Cichockiego brał wcześniej udział w Konkursie Krótkich Dokumentów na festiwalu IDFA w Amsterdamie. To dokumentalna opowieść z pogranicza realizmu i baśni. Film o śląskiej rodzinie, która w zakątku metropolii odkrywa przed widzem swój świat i dzieli z nim chwile z życia, nierozerwalnie związanego z otaczającą ich naturą.  

Wydarzenia branżowe

FIPADOC to międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych, który odbędzie się w dniach 18-24 stycznia br. Oprócz szerokiego programu filmowego, podczas tegorocznej edycji zaplanowano również wydarzenia branżowe FIPADOC Industry związane z kinematografią naszego regionu. To m.in. Focus Visegrad, organizowany we współpracy z Krakowską Fundacją Filmową i Polish Docs, promujący kinematografię dokumentalną z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Z naszego kraju w tej sekcji znalazły się „Festiwal” (reż. Anna Gawlita i Tomasz Wolski) oraz „Wieloryb z Lorino” (reż. Maciej Cuske).

Odbędą się także panele, prezentacje, sesje tematyczne, masterclassy, International Pitching Forum oraz Producers Meet Producers – sesja networkingowa dla producentów z Francji i krajów wyszehradzkich, którzy są zainteresowani współpracą oraz zainicjowaniem koprodukcji. Podczas pitchingu zaprezentowane zostaną dwa polskie projekty na etapie dewelopmentu – „Nieznana misja Harleya” Andrzeja Miękusa oraz „Kandydaci śmierci” Macieja Cuske. W spotkaniach indywidualnych Producers meet Producers udział wezmą Anna Gawlita z Kijora Film z projektami „Wielki szef” Tomasza Wolskiego i „Biała królowa” Grzegorza Piekarskiego oraz Agnieszka Rostropowicz-​Rutkowska z Pinot Films reprezentująca projekty „Nina wychodzi za mąż” Andrzeja Szypulskiego i „Król Maciuś Pierwszy. Dokument dla dzieci” Jaśminy Wójcik.

14.01.2021