Polskie filmy na New York Jewish Film Festival

Film Society of Lincoln Center i The Jewish Museum we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają na pokazy polskich filmów o tematyce żydowskiej w ramach 22 edycji New York Jewish Film Festival.

Film z Polą Negri

10 stycznia odbędzie się pokaz „The Yellow Ticket” („Der gelbe Schein”) z Polą Negri w roli głównej. Projekcji towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana do filmu muzyka na żywo w wykonaniu skrzypaczki Alicii Svigals – laureatki nagrody Grammy i założycielki grupy klezmerskiej The Klezmatics, oraz Marylin Lerner, kanadyjskiej pianistki jazzowej. „The Yellow Ticket” porusza problematykę dyskryminacji rasowej i religijnej, handlu ludźmi i ubóstwa. Prócz pokazu na NYJFF, „The Yellow Ticket” z muzyką Svigals i Lerner będzie w 2013 r. prezentowany w ramach tournee także w kilku innych miastach Ameryki Północnej.

Premiera dokumentu współfinansowanego przez PISF

16 stycznia odbędzie się amerykańska premiera dokumentu Zuzanny Solakiewicz „Yorzeit” („Jorcajt”). Młoda reżyserka zadebiutowała na NYJFF w jego dwudziestej edycji w 2011 r., prezentując fabularyzowany dokument „Kabaret Polska”. Bohaterem filmu jest Meir Moszkowicz, od trzydziestu lat podróżujący z Izraela do Polski z pielgrzymką do zapomnianego grobu cadyka na cmentarzu w Gorlicach na Podkarpaciu. Meir nie ma żadnych rodzinnych związków z Gorlicami – jego przodkowie pochodzą z Węgier i Rumunii, nie zna nawet języka polskiego. Jego doroczna, wielogodzinna podróż i zaangażowanie, z jakim opiekuje się zaniedbanymi grobami i walczy o odrestaurowanie starego cmentarza to niebywałe świadectwo potęgi transcendentnej wiary i głębi jego osobistych uczuć.

„Wyrzutki” w Nowym Jorku

21 stycznia również będzie miał miejsce światowy debiut krótkometrażowego filmu „Castaways” („Wyrzutki”) w reżyserii Sławomira Grunberga. „Castaways” to wstrząsający dokument o desperackich próbach ratowania żydowskich dzieci z transportów do hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. Film Grunberga składa się z zapisów rozmów ze świadkami dramatycznych wydarzeń, jakie w 1943 roku miały miejsce w podbiałostockiej miejscowości Łapy, gdzie na krótki postój zatrzymywały się pociągi wiozące więźniów do Treblinki. Zdesperowani rodzice niemowląt i małych dzieci wykorzystywali ten moment, aby ratować je, wyrzucając z pociągu.

Filmy Franciszki i Stefana Themersonów

Widzowie tegorocznej edycji festiwalu obejrzą także pięć filmów autorstwa Franciszki i Stefana Themersonów, wybitnych postaci XX-wiecznej awangardy i prekursorów polskiego kina eksperymentalnego. Na program złożą się filmy: „Przygoda człowieka poczciwego” (1937), „Wzywamy Pana Smitha” (1943) oraz „Oko i ucho” (1944-45).

Organizatorami The New York Jewish Film Festival są The Jewish Museum i Film Society of Lincoln Center. Pokaz polskich filmów na festiwalu zorganizowano przy współpracy Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Filmy polskich twórców w programie NYJFF

New York Jewish Film Festival (NYJFF) to impreza poświęcona światowemu kinu o tematyce żydowskiej. Na organizowanym od 1992 r. dorocznym przeglądzie pokazywane są filmy fabularne, dokumenty i krótkometrażówki prezentujące różne aspekty historii i współczesności żydowskiej w różnych częściach świata. Od 2011 roku na festiwalu prezentowane są również filmy polskich twórców – znalazły się wśród nich „Inwentaryzacja” Pawła Łozińskiego, „Kabaret Polska” Zuzanny Solakiewicz, „Osiem historii, które nie zmieniły świata” Jana Śpiewaka, „Daas” Adriana Panka, „Moja Australia” Ami Drozda oraz „The Moon is Jewish” Michała Tkaczynskiego.

 

Więcej informacji: www.polishculture-nyc.org.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

17.12.2012