Polskie filmy w Indiach

Filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie 44. Indyjskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego (Goa), który odbędzie się w dniach 20-30 listopada 2013.

„W ukryciu” w Konkursie Głównym

 

„W ukryciu” w reżyserii Jana Kidawy Błońskiego jest jedną z 15 produkcji z całego świata, które zostaną pokazane w tym roku w Konkursie Głównym. O nagrody powalczy z takimi produkcjami jak: „Joy” Eliasa Giannakakisa, „Like Father, Like Son” Hirokazu Koreedy, „My Sweet Pepperland” Hinera Saleema. Filmy oceni międzynarodowe jury w składzie: Victor Banejree, Claire Denis, Prasanna Vithanage i Atiq Rahimi.

„W ukryciu”

 

Radom, czasy hitlerowskiej okupacji. Pewien fotograf próbuje wraz z córką, wiolonczelistką Janiną, przetrwać w niełatwej rzeczywistości. Ku zaskoczeniu córki, ojciec decyduje się ukryć w ich domu młodą Żydówkę Ester. Stopniowo między kobietami tworzy się szczególna więź, dzięki której jest im nieco łatwiej poradzić sobie z trudną sytuacją. Gdy ojciec pada ofiarą łapanki i kobiety muszą radzić sobie same, ich wzajemne relacje stają się coraz bardziej obsesyjne.

Film ze wsparciem PISF

 

„W ukryciu” jest najnowszym filmem Jana Kidawy-Błońskiego („Różyczka”). Autorem scenariusza jest Maciej Karpiński. W role głównych bohaterek wcieliły się Magdalena Boczarska i Julia Pogrebińska. Na ekranie partnerują im m.in. Tomasz Kot, Krzysztof Stroiński, Agata Kulesza i Jacek Braciak. Autorem zdjęć jest Łukasz Gutt, a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „W ukryciu” wejdzie na ekrany polskich kin 26 grudnia 2013. Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

Polskie filmy w programie

 

W programie festiwalu znalazły się również inne polskie filmy, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W sekcji Masterstrokes widzowie zobaczą film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. „Żywie Biełaruś” Krzysztofa Łukaszewicza, „Ostatnie piętro” Tadeusza Króla, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy oraz „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego zostaną zaprezentowane w ramach sekcji Cinema of the World. „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej znalazło się w sekcji Festival Kaleidoscope.

Retrospektywa Agnieszki Holland

Widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć także retrospektywę twórczości Agnieszki Holland. W programie wydarzenia znalazły się takie filmy jak: „Kobieta samotna”, „Gorejący krzew”, „Europa, Europa”, „Gorączka”, „Aktorzy prowincjonalni” i „Całkowite zaćmienie”. 23 listopada Agnieszka Holland i Jacek Petrycki poprowadzą wspólnie masterclass.

Nagrody dla polskich aktorów

W poprzednich latach polskie filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej były nagradzane na indysjkim festiwalu. W zeszłym roku Marcin Dorociński otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, a w 2010 roku nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Magdalena Boczarska za rolę w filmie „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.iffi.nic.in.

 

Paulina Bez

19.11.2013

Galerie zdjęć