Polskie filmy w Jihlavie

W dniach 23-28 października odbędzie się 18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. W sekcjach konkursowych znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

3 polskie dokumenty w Czechach

Polskie dokumenty będą pokazane na festiwalu w Czechach w trzech sekcjach konkursowych. Filmy „6 stopni” Bartosza Dombrowskiego oraz „Tableciarze” Bartosza Staszewskiego zostaną zaprezentowane w sekcji Between The Seas oraz First Lights. Pierwsza z nich poświęcona jest filmom z krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Nowością na festiwalu jest druga z wymienionych sekcji. „First Lights” przeznaczona jest dla twórców pierwszych lub drugich filmów dokumentalnych, które znalazły się w sekcjach konkursowych: Opus Bonum, Between the Seas czy Czech Joy. W sekcji Czech Joy widzowie zobaczą polsko-czesko-słowacką koprodukcję „Gottland” powstałą na podstawie książki Mariusza Szczygła o tym samym tytule. Dokument miał swoją polską premierę w minioną sobotę podczas 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, gdzie bierze udział w konkursie filmów dokumentalnych.

Warsztaty, spotkania branżowe

Jak co roku program dla przedstawicieli branży filmowej wypełniony jest spotkaniami, pitchingami, warsztatami oraz pokazami. Wśród polskich akcentów wymienić można m.in. projekty „Love Express. Niezwykły przypadek Waleriana Borowczyka” Kuby Mikurdy oraz „Reporter” Magdaleny Szymków, które zostaną pokazane podczas Docu Talents From The East 2014. W trakcie festiwalu odbędzie się również kolejna sesja warsztatów Ex Oriente. Lista projektów, które biorą udział w tej edycji znajduje się tutaj.

 

Emerging Producers 2015

 

Paweł Kosuń, jako jedyny polski producent, weźmie udział w spotkaniu Emerging Producers 2015. Do Jihlavy zabierze ze sobą dwa projekty Łukasza Konopy, nad którymi obecnie pracuje. Pierwszy z nich dotyczy więzienia w Niemczech, które ma osobną część przeznaczoną dla starszych (wiekiem) więźniów. Drugi koncentruje się na polskim domu starców i jego niemieckich mieszkańcach. Paweł Kosuń jest m.in. polskim koproducentem filmu „Gottland”, którego polska premiera odbyła się niedawno podczas 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Silver Eye Award

Podczas odbywającego się East Silver Market dowiemy się, które filmy zdobyły nagrodę Silver Eye. Nagrody przyznawane są w kategoriach: film krótki, średniometrażowy i pełnometrażowy. Wśród polskich filmów szansę na zdobycie nagrody mają: „Odwiedziny”, reż. Matej Bobrik, „Superjednostka”, reż. Teresa Czepiec, „Rybaczymy”, reż. Maciej Głowiński, „Aleppo. Notatki z ciemności”, reż. Michał Przedlacki, Wojciech Szumowski, „Deep Love” Jan P. Matuszyński oraz „Gottland”, reż. Viera Čákanyová, Petr Hátle, Lukáš Kokeš, Klára Tasovská, Rozálie Kohoutová.

Więcej informacji: www.dokument-festival.com/.

16.10.2014