Polskie filmy na 10. Planete+ Doc

Fot. Marcin Kułakowski
Artur Liebhart. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

15 kwietnia w warszawskiej Kinotece odbyła się konferencja prasowa 10. Planete+ Doc Film Festival. Organizatorzy przedstawili program imprezy i opowiedzieli o najważniejszych oraz najciekawszych filmach i spotkaniach.

 

Prezentujący filmy dokumentalne festiwal Planete+ Doc odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie i 12-19 maja we Wrocławiu. Festiwal pojawi się także w 20 miastach w Polsce w ramach Weekendu z festiwalem Planete+ Doc. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą debaty, spotkania z twórcami i koncerty. Najważniejsze punkty zbliżającego się festiwalu przedstawili dyrektor imprezy Artur Liebhart oraz Weronika Adamowska, odpowiadająca za promocję wydarzenia.

Ponad 140 filmów i 11 konkursów

Podczas tegorocznej edycji imprezy zaprezentowanych zostanie ponad 140 filmów m.in. w 11 konkursach. Warszawskie festiwalowe projekcje będą odbywać się w Kinotece oraz kinie Iluzjon. We Wrocławiu festiwal Planete+ Doc zagości w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Powrót twórców nagradzanych w poprzednich edycjach

– Zauważyliśmy, że tegoroczna edycja to jest taki trochę powrót tych reżyserów, którzy u nas zdobywali nagrody, którzy wiele lat temu pokazywali swoje poprzednie filmy. W tym roku akurat tak się fajnie składa, że oni na 10. edycji pokażą swoje nowe filmy – podkreślał Artur Liebhart, zapowiadając obecność w programie festiwalu Planete+ Doc m.in. filmu „Łowcy owoców” Yung Changa (jego film „W górę Jangcy” wygrał festiwal w 2008 roku).

Siergiej Łoźnica gościem festiwalu Planete+ Doc

Prowadzący spotkanie przedstawili sylwetki dwóch twórców, którzy podczas festiwalu spotkają się z widzami na specjalnych lekcjach mistrzowskich. W ramach 10. Planete+ Doc odbędzie się pełna retrospektywa twórczości Siergieja Łoźnicy. – Jego precyzja i jakaś taka inna koncepcja prezentowania ludzkiej natury na pewno przebija przez jego twórczość. Pokażemy jego wszystkie filmy dokumentalne – to będzie pierwsza tego rodzaju najszersza retrospektywa tego twórcy w Polsce. Pokażemy również jego dwie fabuły – mówił dyrektor festiwalu. Masterclass Siergieja Łoźnicy odbędzie się 14 maja.

Z widzami festiwalu spotka się Peter Mettler

Tego samego dnia o swojej twórczości opowie podczas spotkania reżyser i autor zdjęć Peter Mettler. – Jego poprzedni pełnometrażowy film „Hazard, Bogowie i LSD” równo dziesięć lat temu wygrał naszą pierwszą edycję festiwalu (…). Jego filmy balansują pomiędzy gatunkami i w tym tkwi między innymi ich uroda – podkreślał Artur Liebhart. Oprócz retrospektywy Peter Mettler zaprezentuje również trzy wystawy oraz 13 maja wystąpi w Teatrze Studio wraz z gitarzystą Fredem Frithem na specjalnym koncercie jazzowym, przy którym będzie odpowiadał za towarzyszące muzyce wizualizacje.

Polska premiera „The Act of Killing”

Organizatorzy podczas konferencji przedstawili również zwiastuny najciekawszych filmów z programu 10. Planete+ Doc. W programie znajdzie się m.in. „Scena zbrodni” („The Act of Killing”) Joshuy Oppenheimera. 11 maja na polskiej premierze filmu podczas festiwalu obecny będzie reżyser.

– Film ten miał swoją światową premierę na festiwalu w Toronto – wtedy na festiwalu wypowiedział się o nim Werner Harzog. Jego zdaniem jest to najważniejszy film dokumentalny ostatnich 10 lat (…). Następnie ten film wygrał festiwal w Kopenhadze, a w programie Panorama Dokumente na ostatnim Berlinale otrzymał nagrodę publiczności – przedstawił film Artur Liebhart.

„Sztuka znikania” na otwarcie festiwalu

W programie Planete+ Doc będą tradycyjnie obecne również polskie produkcje. – Wielu twórców wróciło do nas ze swoimi nowymi filmami, z czego bardzo się cieszymy – podkreślała Weronika Adamowska. Filmem otwarcia będzie nowy film Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego pt. „Sztuka znikania”, którego projekcja odbędzie się 8 maja. Film będzie prezentowany również w festiwalowym konkursie o Nagrodę Magicznej Godziny dla najlepszego filmu średniometrażowego. Warto przypomnieć, iż film „Królik po berlińsku” autorstwa obu twórców wygrał ten konkurs podczas 6. Edycji imprezy w 2009 roku.

Polskie filmy w wielu sekcjach

W programie pojawią się także takie tytuły jak „Aleksander” Anki i Wilhelma Sasnal, realizowany w tym samym miejscu co film fabularny „Z daleka widok jest piękny” ich autorstwa. „Aleksander” prezentowany będzie również w ramach konkursu o Nagrodę Magicznej Godziny, jak i w konkursie dla autora najlepszych zdjęć Canon Cinematography Award. Filmy w tej sekcji oceniać będzie jury w składzie: Artur Reinhart, Tomasz Wolski i Joanna Stankiewicz . O nagrodę CCA powalczy także film „Joanna” Anety Kopacz wyprodukowany w Wajda Studio.

Drygas i Bielawski w Konkursie Głównym o Nagrodę Millennium

W konkursie głównym o Nagrodę Millennium powalczy 18 tytułów, w tym dwie polskie produkcje współfinansowane przez PISF – „Abu Haraz” Macieja J. Drygasa oraz „Mundial. Gra o wszystko” Michała Bielawskiego. Najlepszy film tej sekcji wybierze jury w składzie: Dorota Kędzierzawska, Nino Kirtadze i Joonas Berghall.

Kino artystyczne oraz debiuty młodych

Polskie filmy obecne będą m.in. w specjalnej prezentacji przygotowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie („Kisieland” Karola Radziszewskiego, „Zdobywcy słońca” Anny Baumgart oraz „Plener rzeźbiarski. Świecie 2009” Artura Żmijewskiego). Współfinansowany przez PISF polski film „Czarna skrzynka” autorstwa Krzysztofa Kowalskiego znajdzie się w konkursie o Nagrodę Doc Art. Nie zabraknie też filmów nagrodzonych przez organizatorów Planete+ Doc podczas ubiegłorocznej edycji „Łodzią po Wiśle” – „Rogalika” Pawła Ziemilskiego i „Osiemnastki” Marty Prus.

Ekologia i kulinaria

Organizatorzy zapowiedzieli również pozostałe sekcje festiwalu: m.in. konkurs Green Cross Warsaw Award, w którym pokazane zostaną produkcje bardzo szeroko poruszające tematy związane z ekologią i ochroną środowiska; obok filmów tej sekcji w kinie Iluzjon będą odbywać się m.in. prezentacje filmów o tematyce kulinarnej -„Jedz lokalnie, myśl globalnie” – to nowość na 10. edycji festiwalu. Nowym pomysłem jest także sekcja „Oblicza fotografii”, prezentująca filmy o znanych fotografach i ich dorobku.

 

Przedsprzedaż biletów rozpocznie się 3 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym.

 

10. Planete+ Doc jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji: www. planetedocff.pl oraz www.facebook.com/PlaneteDoc.

15.04.2013