Polskie filmy wyróżnione w Clermont-Ferrand

Współfinansowane przez PISF krótkometrażowa fabuła „Diabeł” Jana Bujnowskiego i dokumentalne „Sumy częściowe” Mohammadreza Farzada otrzymały specjalne wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu we francuskim Clermont-Ferrand. Producentem obu obrazów jest Szkoła Filmowa w Łodzi. 45. edycja wydarzenia odbyła się w dniach 27 stycznia-4 lutego br.

Festiwal w Clermont-Ferrand, zainicjowany w 1979 roku, to najważniejsze święto krótkiego metrażu na świecie i drugie po Cannes, największe wydarzenie filmowe we Francji. Program obejmuje prawie 70 sekcji, w tym: fabuły, dokumenty i mockumenty, animacje, komedie, filmy gatunkowe i studenckie. Co roku przyciąga młodych artystów i profesjonalistów z całego świata.

W tym roku o nagrody w konkursie międzynarodowym ubiegało się 78 tytułów z 60 krajów. Wśród nich oprócz wyróżnionych tytułów znalazła się także animacja „Slow Light” duetu Kijek/Adamski.

„Diabeł”

W prowadzonych w latach 90. przez OBOP badaniach dotyczących religijności Polaków, odsetek osób wierzących zawsze oscylował w okolicach 95%.  W tym samym czasie rekordowe wartości osiągały również wskaźniki bezrobocia. Kryzys wzmacniał w społeczeństwie potrzebę duchowości, co pozwalało wydarzać się rzeczom niekoniecznie możliwym w innych czasach…

Krótkometrażowa fabuła Jana Bujnowskiego otrzymała już dwie nagrody francuskiego Poitiers Film Festival: Nagrodę Specjalną Jury (ufundowaną przez region Nouvelle-Aquitaine) oraz Nagrodą Manifest, co oznacza włączenie filmu do katalogu dystrybucyjnego na trzy lata oraz dystrybucję na festiwalach na następny rok przez fundatora nagrody.

„Sumy częściowe”

Polsko-irańsko-algierska koprodukcja „Majmouan” (Subtotals) to esej filmowy inspirowany opowiadaniem o tym samym tytule autorstwa Gregory’ego Burnhama i powieścią „Autoportret” Édouarda Levé. Film Mohammadrezy Farzada, bazując na irańskich archiwach domowych nagranych na taśmie 8mm, jest medytacją nad zmiennością życia, której nie da się zamknąć w żadnych obliczeniach.

Reżyser zadaje w niej nietuzinkowe pytania. Czy policzyłeś kiedyś swoje siwe włosy albo to, ile razy byłeś zakochany? Czy liczyłeś kiedyś wszystkie domy i mieszkania, w których żyłeś albo liczbę pocałunków wymienionych w swoim życiu? A ile razy śniło ci się, że latasz? Być może nigdy tego nie liczyłeś, bo to nie wpływa na kształt kryjącego się za tymi cyframi życia.

09.02.2023