Polskie kino podbija Azję

Kilkanaście polskich filmów jedzie tej jesieni na prestiżowe festiwale do Japonii, Indii, Korei Południowej.

 

Na jednym z najważniejszych światowych festiwali w południowokoreańskim Pusan zostanie zaprezentowanych aż sześć nowych filmów polskich.

 

Do Konkursu Głównego Flash Forward zaproszono debiut Pawła Borowskiego „Zero”.

 

W sekcji World Cinema, w której pokazywane są najciekawsze premierowe produkcje z całego świata, znalazły się filmy: „Tatarak” Andrzeja Wajdy, „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, „Jestem Twój” Mariusza Grzegorzka, „Las” Piotra Dumały oraz „Handlarz Cudów” Jarosława Szody i Bolesława Pawicy.

 

Swój udział w festiwalu zapowiedzieli twórcy wszystkich tych filmów. PISF wspólnie z European Film Promotion i Ambasadą RP w Seulu przygotował plan promocji, który przewiduje usługi agencji PR, spotkania z publicznością itp.

 

Festiwal odbywa się w dniach 8-16 października. Więcej informacji na stronie: www.piff.org

 

„Dom zły”, drugi film fabularny Wojciecha Smarzowskiego, dostał zaproszenie do głównego konkursu 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio. To jedna z dwunastu najważniejszych imprez filmowych świata, należących do tzw. kategorii A. Główna nagroda – Tokyo Sakura Grand Prix – to równowartość 100 tysięcy dolarów.

 

Przewodniczącym jury będzie znakomity meksykański reżyser Alexandro Gonzalez Inarritu. Gośćmi festiwalu będą – reżyser Wojciech Smarzowski i odtwórca głównej roli w „Domu złym” Marian Dziędziel.

Po raz pierwszy PISF pojawi się na targach w Tokio, gdzie zorganizuje Polish National Cinema Stand – stoisko promujące polskie kino.

 

Festiwal potrwa od 17 do 25 października. Więcej informacji na stronie: www.tiff-jp.net

 

Na 11. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bombaju, w sekcji World Cinema, pokazane zostaną trzy polskie filmy: „Rysa” Michała Rosy, „Droga do raju” Gerwazego Reguły oraz „Jak żyć?” Szymona Jakubowskiego. Główną nagrodę w tej sekcji przyznaje publiczność, a jej wartość to ok. 20 tysięcy dolarów.

 

W osobnych konkursach prezentowane są na festiwalu debiuty oraz najnowsze produkcje Bollywood. Nagrodami za całokształt twórczości zostaną w tym roku uhonorowani: grecki reżyser Theo Angelopoulos oraz hinduski aktor i producent Shashi Kapoor.

 

Festiwal w Bombaju będzie trwać od 29 października do 5 listopada. Więcej informacji na stronie: www.mumbaifilmfest.com

 

10 października – również w Bombaju – PISF weźmie udział w targach, na których będzie prezentował Polskę oraz nasz przemysł filmowy i zachęcał do realizacji filmów w naszym kraju. W konferencji uczestniczyć będzie także Polska Organizacja Turystyczna.

 

W innym indyjskim mieście – Chennai (dawniej Madras) – na 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym odbędą się pokazy czterech polskich filmów: „Operacji Dunaj” Jacka Głomba, „Generała Nila” Ryszarda Bugajskiego, „Drogi do Raju” Gerwazego Reguły oraz „Serca na dłoni” Krzysztofa Zanussiego. Organizację Festiwalu wspiera Ambasada RP w New Delhi.

Festiwal potrwa od 16 do 24 grudnia. Więcej informacji na stronie: www.chennaifilmfest.org

W przyszłorocznych planach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego odbywającego się w marcu w Hong Kongu znalazła się prezentacja pod nazwą „Focus on Polish Films” – zostanie pokazanych ok. 10 najnowszych polskich filmów.

 

10.09.2009