Polskie krótkie metraże w programie festiwalu w Lille

Cztery polskie produkcje znalazły się w oficjalnej selekcji European Film Festival we francuskim Lille. To „Ostatni gwizdek” Karola Lindholma (konkurs główny), a także „Marcel” Marcina Mikulskiego, „Tunel” Julii Benedyktowicz i „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz (sekcja Autres Regards). Filmy dostały dofinansowanie z PISF.

European Film Festival, którego 37. edycja odbędzie się w dniach 2-7 kwietnia br., to trzeci największy festiwalu krótkich metraży we Francji. Organizatorzy podali, że zgłosiło się 3900 filmów, z czego komitet selekcyjny wybrał 69 najlepszych tytułów. 

Krótkometrażowy film fabularny w reżyserii Karola Lindholma ze zdjęciami Martyny Jakimowskiej zostanie pokazany w Konkursie Głównym. Akcja „Ostatniego gwizdka” dzieje się w upalne lato. Dwóm braciom czas wyznaczają treningi pływackie w morzu. Dla młodszego z nich będą to wyjątkowe wakacje – ojciec przygotowuje go do pierwszego startu na bardzo długim dystansie. Czy uda mu się przełamać swój strach i spełnić ambicje taty?

„Ostatni gwizdek”

„Marcel”

Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Marcin Mikulski, a za zdjęcia odpowiadał Maciej Twardowski. W obsadzie znaleźli się Piotr Żurawski, Marta Ścisłowicz, Tomasz Dedek i Filip Zawadzki. Obraz wyróżniono studencką nagrodą na Nice Short Film Festival.

Marcel uwielbia swoje życie, bo nikt go nie zauważa: kanar w autobusie, szef w biurze, zakochani w windzie… Niestety jego idealny świat wywróci się do góry nogami pewnego letniego, pochmurnego dnia. I będzie już tylko gorzej.

„Marcel”

„Tunel”

To animacja Julii Benedyktowicz – studentki Szkoły Filmowej w Łodzi, która jest zarówno reżyserką, jak i autorką scenariusza. Odpowiadała też za zdjęcia oraz montaż filmu.

Główny bohater żyje w odosobnieniu. Z pozoru wydaje się niczym nie wyróżniać, jednak okazuje się, że przed snem praktykuje dziwny rytuał pozbywania się myśli. Rozpoczyna wędrówkę w głąb siebie idąc ciemnymi drogami tunelu. Nagle słyszy nawołujący go z oddali głos – okazuje się, że Ktoś był bliżej niż myślał – tuż za ścianą.

„Portret kobiecy”

Autorką scenariusza oraz reżyserką jest Natalia Durszewicz z Szkoły Filmowej w Łodzi. Jej animacja była już prezentowana na festiwalach w Krakowie, Annecy, Zagrzebiu, Wiesbaden, Monachium oraz na słoweńskiej Animatece.

To opowieść o kobiecie, która istnieje jako niekompletna forma siebie. Nieświadomie przechodzi przez różne stany emocjonalne i etapy życia. Nagle budzi się jej prawdziwa natura i zmusza ją do walki o wyzwolenie. Nie wiadomo jednak, czy wygra.

23.02.2021