Polskie lokacje w filmie „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”

Hala Stulecia we Wrocławiu, wzgórza w pobliżu miejscowości Boguszów – Gorce oraz Zalew Grzędy pod Wałbrzychem – to m.in. w tych miejscach powstawały zdjęcia do filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”, który od 17 listopada można oglądać w polskich kinach. – To była ogromna przyjemność kręcić w Polsce. Chciałbym podziękować Wrocławiowi za to, że jest tak gościnnym i pięknym miastem – powiedział reżyser Francis Lawrence. Amerykańska superprodukcja była realizowana ze wsparciem finansowym na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (tzw. zachęty).

Akcja filmu rozgrywa się kilkadziesiąt lat wcześniej niż w poprzednich produkcjach z serii, co wymagało od twórców wyobrażonej rekonstrukcji dawnej epoki. – Widzowie zobaczą wiele rzeczy, których nie było w poprzednich filmach. Niejako dekonstruujemy igrzyska i cofamy się w czasie, aby zobaczyć, jak ewoluowały – wyjaśnia reżyser Francis Lawrence.

On i niemiecki scenograf Uli Hanisch najpierw przyjrzeli się dokładnie scenografii poprzednich filmów i wyobrazili sobie, jak państwo Panem mogło wyglądać 64 lata wcześniej. Kluczowa okazała się wrocławska Hala Stulecia, która „zagrała” arenę Dziesiątych Głodowych Igrzysk. Hanisch z zespołem przekształcili tę skądinąd dość przyjazną przestrzeń w coś znacznie surowszego i naznaczonego złem. – Musieliśmy uczynić ją brutalną i odstraszającą – tłumaczył. Za zdjęcia w Polsce od strony produkcyjnej odpowiadała firma Alex Stern.

Opis fabuły filmu

Każda saga ma swój początek, a każdy bunt potrzebuje pierwszej iskry. Oto Dziesiąte Głodowe Igrzyska. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i przyszłość Coriolanusa zależy od tego, czy zdoła pokonać konkurentów. Tyle że fortuna nie bardzo mu sprzyja, bo otrzymuje poniżające zadanie.

Zostaje mentorem Lucy Gray Baird, dziewczyny z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Ich losy będą od teraz nierozerwalnie ze sobą splecione – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa się walka na śmierć i życie. Poza areną w Coriolanusie zaczyna budzić się współczucie dla skazanej na zgubę trybutki… Czy warto przestrzegać zasad, gdy liczy się tylko przetrwanie za wszelką cenę?

W filmie w rolach głównych wystąpili: Rachel Zegler, Tom Blyth, Peter Dinklage, Hunter Schafer, Josh Andres Rivera, Jason Schwartzman oraz laureatka dwóch Oscarów – Viola Davis.

11.12.2023