Polskie produkcje w programie 38. WFF

Polski film „Strzępy” (reż. Beata Dzianowicz), łotewsko-litewsko-polska koprodukcja „Styczeń” (reż. Viesturs Kairiss) oraz polsko-ukraiński obraz „Tata” (reż. Anna Maliszewska) są wśród 15 tytułów w Konkursie Międzynarodowym na Warszawskim Festiwalu Filmowym. 38. edycję wydarzenia (14-23 października br.), które dofinansował PISF, otworzy polski film „Niebezpieczni dżentelmeni” (reż. Maciej Kawalski).

W tegorocznym programie znalazło się łącznie 156 filmów z 57 krajów (88 filmów pełnometrażowych, w tym 28 dokumentalnych oraz 68 filmów krótkometrażowych), w tym premiery światowe, międzynarodowe i europejskie. Polskie tytuły są obecne we wszystkich sekcjach festiwalowych. Film „Factorial Juggling” (reż. Klaudia Folga) znalazł się w sekcji Wolny Duch, a w sekcji pozakonkursowej Odkrycia zostaną zaprezentowane dwie produkcje: „Prawdziwe życie aniołów” (reż. Artur Więcek „Baron”) i „Światło nocy” (reż. Tomek Tryzna). W Konkursie Filmów Dokumentalnych są trzy polskie filmy: „Czarnobyl – ludzie ze stali” (reż. Amadeusz Kocan), „Dzień ukraińskiego ochotnika” (reż. Volodymr Tykhyy) i „Nauka latania” (reż. Katarzyna Trzaska).

Z kolei w Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazły się: „Dziewczyna z moich snów” (reż. Tomasz Żółtowski), „Piękna łąka kwietna” (reż. Emi Buchwald), „Sen wujka Vakho” (reż. Joanna Rój) i „Wszystko w porządku, ziemniaki w żołądku” (reż. Piotr Jasiński). Sekcja Polska klasyka to w tym roku cztery filmy w reżyserii Piotra Szulkina: „Ga, Ga. Chwała bohaterom”, „Golem”, „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” i „Wojna światów – następne stulecie”.

„Niebezpieczni dżentelmeni” (fot. mat. pras.)

Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe

Ta sekcja liczy 23 tytuły. Są to:
– „3 Genarrations” (reż. Paulina Ziółkowska)
– „4 psy” (reż. Maciej Białoruski)
– „A brief history of us” (reż. Etgar Keret)
– „Airborne” (reż. Andrzej Jakobczyk)
– „Czas na bunt” (reż. Daniel Le Hai)
– „Deserowy jamnik” (reż. Betina Bożek)
– „Diabeł” (reż. Jan Bujnowski)
– „Dziecko” (reż. Zuzanna Grajcewicz)
– „Figury niemożliwe i inne historie I” (reż. Marta Pajek)
– „Funeralia” (reż. Bartłomiej Błaszczyński)
– „Jutro nas tam nie ma” (reż. Olga Kłyszewicz)
– „Koniki na biegunach” (reż. Marcin Lesisz)
– „Kulisy” (reż. Ada Smyk)
– „Krab” (reż. Piotr Chmielewski)
– „Martwe małżeństwo” (reż. Michał Toczek)
– „Moody” (reż. Tomasz Ratter, Karolina Karwan)
– „Most” (reż. Izumi Yoshida)
– „Music of Sonny” (reż. Klementyna Margolis)
– „Płot” (reż. Tomasz Wolski)
– „Szczypigłówki” (reż. Katarzyna Miechowicz)
– „Tempo home” (reż. Kamil Bembnista)
– „To nie będzie film festiwalowy” (reż. Julia Orlik)
– „Victoria” (reż. Karolina Porcari)

Konkurs Ukraiński

Wspólnie z Międzynarodowym Festiwalem w Odesie organizowany jest w tym roku Konkurs Ukraiński, w którym znalazły się nowe filmy pełnometrażowe oraz krótkometrażowe. Wśród prezentowanych tytułów jest współfinansowany przez PISF obraz „Pamfir” (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk). Nowością jest też Konkurs Creme de la Creme, w którym pokazane zostaną filmy wcześniej prezentowane i nagradzane na wielkich festiwalach, łącznie 11 tytułów.

Każda z sekcji konkursowych ma swoje jury. Filmy z Konkursu Międzynarodowego ocenią: Camille Hardman (reżyserka i producentka filmowa, USA), Ewa Puszczyńska (producentka filmowa, Polska), Zhaowei Zhang (producentka i scenarzystka, Chiny), Bogdan George Apetri (reżyser Rumunia / USA) i dr Ladislav Volko (dziennikarz filmowy, socjolog, były dyplomata i nauczyciel akademicki, Słowacja). Ponadto Jury FIPRESCI i Młode Jury FIPRESCI wybiorą najlepszy debiut z Europy Wschodniej, Jury NETPAC – najlepszy film z regionu Azji i Pacyfiku oraz Jury Ekumeniczne, które obejrzy filmy z Konkursu Międzynarodowego. Filmem zamknięcia festiwalu jest amerykańska produkcja „War Pony” (reż. Riley Keough, Gina Gammell).

38. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy organizowany jest przez Warszawską Fundację Filmową. Organizatorem Konkursu Ukraińskiego jest Odesa International Film Festival. Kina festiwalowe to w tym roku: Atlantic i Multikino Złote Tarasy. Więcej informacji na: www.wff.pl

30.09.2022