Polskie produkcje w programie Berlinale 2022

Współfinansowany przez PISF film „Nie zgubiliśmy drogi” w reżyserii Anki i Wilhelma Sasnalów zostanie zaprezentowany w sekcji Forum Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Będzie to jego światowa premiera. Z kolei w sekcji Forum Expanded znalazły się dwie krótkometrażowe koprodukcje: „If Revolution Is a Sickness” (reż. Diane Severin Nguyen) i „Subtotals” (reż. Mohammadreza Farzad). Tegoroczna edycja Berlinale odbędzie się w dniach 10-20 lutego br.

Ewa – główna bohaterka filmu „Nie zgubiliśmy drogi” jest tłumaczką. Udziela prywatnych lekcji angielskiego. Pewnego dnia dostaje przesyłkę od swojego byłego partnera Eryka. Mężczyzna wysyła jej zeszyt – notatnik z podróży, której celem jest niezwykłe Płonące Jezioro.

W jej trakcie Eryk z towarzyszącym mu przyjacielem Olle zatrzymują się u Anny i Romana, w ich willi położonej w lesie. Para wiedzie szczęśliwe życie, wychowując dziecko i spędzając czas na słuchaniu muzyki i czytaniu książek. Z dnia na dzień wyruszenie w dalszą drogę wydaje się coraz mniej prawdopodobne, a cel coraz mniej realny. Ewa czytając zapiski sama postanawia wyjechać, odnaleźć miejsca i ludzi opisanych w notatniku.

Obsada i twórcy filmu

Główne role w filmie grają Agnieszka Żulewska, Andrzej Konopka i Oskar Hamerski, którym partnerują: Małgorzata Zawadzka, Roman Gancarczyk i Małgorzata Hajewska. Fabuła obrazu powstała na podstawie powieści szwedzkiego pisarza P.C. Jersilda „Do cieplejszych krajów”, a scenariusz do filmu napisała Anka Sasnal. Autorem zdjęć jest Wilhelm Sasnal. Film powstał w firmie Balapolis, a jego producentkami są Agata Szymańska i Magdalena Kamińska.

Anka Sasnal jest reżyserką, scenarzystką i redaktorką, z kolei Wilhelm Sasnal malarzem i filmowcem. Tworzą w duecie filmy dokumentalne i fabularne, które były prezentowane i zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach: „Z daleka widok jest piękny” (Wrocław, Linz, Rotterdam), „Aleksander” (Kopenhaga), „Huby” (Berlinale) oraz „Słońce, to słońce mnie oślepiło” (Sewilla, Montreal).

„Subtotals” (Majmouan)

To pierwsza realizacja Pracowni Eseju Filmowego vnLab Szkoły Filmowej w Łodzi, której światowa premiera odbędzie się podczas Berlinale, w sekcji Forum Expanded. Obraz Mohammadrezy Farzada ze scenariuszem inspirowanym opowiadaniem Gregory’ego Burnhama pod tym samym tytułem i „Autoportretem” Edouarda Leve’go, jest osadzoną w liczbach medytacją nad niepewnością życia, w którym nie da się odnaleźć żadnych gwarancji. To poetycki esej filmowy, który dotyka głęboko humanistycznej esencji istnienia.

15-minutowy utwór składa się ze zmontowanych nagrań domowych, zapisanych na taśmie 8mm scen z życia irańskiego społeczeństwa. Na ich tle, głęboki głos snuje swoją wyliczankę, podsumowując kategorie zdarzeń niczym tabele w arkuszu kalkulacyjnym. Matematyczna precyzja stoi w głębokim kontraście z okiem kamery, która w intymny sposób dryfuje pomiędzy scenami wyrwanymi z domowych archiwów, podkreślając upływ czasu i wpisane w niego przemijanie. Kontrastując doświadczenia i przeżycia z podsumowującymi je cyframi, reżyser uwypukla wszystko to, co nieuchwytne i nieopisywalne, a co stanowi treść codzienności.

Z kolei Agnieszka Zwiefka z projektem „Ona” została wybrana na Berlinale talents – script station.

19.01.2022