Polskie queerowe shorty na jubileuszowym LGBT+ Film Festival

Pięć polskich filmów krótkometrażowych trafiło do specjalnej sekcji Best Polish Shorts 15., jubileuszowej edycji LGBT+ Film Festival, który odbędzie się w ośmiu miastach Polski w na początku kwietnia. Wszystkie produkcje powstały w ramach zajęć polskich szkół filmowych, których działalność dofinansowana jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Moje Stare” Nataszy Parzymies, „Śmierć frajera” Krzysztof Grudziński, „Tam, gdzie płaczą ptaki” Jakuba Andrzeja Wendy, „Transgresja” Diany Szczotki oraz „Warszawa, Holandia” w reżyserii Ming-Wei Chiang trafiły do selekcji festiwalu LGBT+ Film Festival w sekcji Best Polish Shorts.

kadr z filmu „Moje stare”, reż. Natasza Parzymies

„Moje stare” to etiuda zrealizowana w Warszawskiej Szkole Filmowej przez Nataszę Parzymies na bazie jej własnego pomysłu. Opowieść o dwóch seniorkach, które po latach spotykają się ponownie i wyruszają we wspólną podróż porównywana jest przez twórców do filmu „Thelma i Louise”.  Obraz otrzymał wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, w tym dwa wyróżnienia od sponsorów w Gdyni („Mocne wejście” i „Najodważniejsze spojrzenie”).

kadr z filmu „Śmierć frajera”, reż. Krzysztof Grudziński

„Śmierć frajera” zrealizowano w ramach programu „Trzydzieści Minut” Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. To poruszająca opowieść o nienawiści, którą może, choć nie musi, przezwyciężyć braterska miłość. Film opowiada bowiem o młodym chłopaku, który należy do nacjonalistycznej bojówki i szantażem zostaje zmuszony do podłożenia bomby na wiecu LGBT w Warszawie. Nie wie jednak, że na demonstracji będzie jego brat gej. Bohater staje przed dramatycznym wyborem.

„Tam gdzie płaczą ptaki” to druga etiuda z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Reżyser i autor scenariusza, Jakub Andrzej Wenda, opowiada w niej historię o wchodzeniu dorosłość, skupioną na czternastoletnim chłopcu, którego niespodziewanie odwiedza kolega z dzieciństwa. Zwykłe spotkanie na nadmorskim klifie przeradza się w jego pierwszy wakacyjny romans.

kadr z filmu „Tam, gdzie płaczą ptaki”, reż. Jakub Andrzej Wenda

„Transgresja” to etiuda zrealizowana w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Film opowiada o spotkaniu dilera z klientką, która niezwykle podoba się mężczyźnie. W miarę rozwoju nocy, bohater zdaje sobie sprawę, że dziewczyna jest osobą transpłciową. Informacja ta wywołuje w nim wewnętrzny konflikt, w którym walczą ze sobą dwa wilki – obezwładniające uczucie i pożądanie oraz dotychczasowy sposób myślenia i postrzegania świata. Bohater rozpoczyna transformacyjną podróż w kierunku samopoznania i akceptacji.

„Warszawa, Holandia” to magisterski film dyplomowy studenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ming-Wei Chiang oraz II reżyser Michał Toczek opowiadają historię o młodym chłopaku z łódzkich Bałut, który zagubiony jest w gonitwie dnia codziennego, a żeby utrzymać się, ima się dorywczych zajęć. Jednak pewna osoba sprawia, że zaczyna dostrzegać więcej w zgiełku i chaosie, który dotąd wypełniał jego dni. Razem przemierzają miasto na skuterze, dzielą się przemyśleniami i posiłkami. Nieuchronnie jednak zbliża się dzień pożegnania. Jak bohater zareaguje na tę rozłokę? A może zdecyduje się na radykalne kroki?

Kadr z filmu „Trangresja”, reż. Diana Szczotka

Polskie queerowe shorty – gdzie i kiedy oglądać?

Wszystkie filmy prezentowane będą podczas LGBT+ Film Festival w sekcji Best Polish Shorts. Festiwal, który odbędzie się w dniach 5-12 kwietnia w Warszawie, 12-18 kwietnia w Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, 12-14 kwietnia w Koninie, 13-16 kwietnia w Gdańsku, 18-30 kwietnia online na platformie Outfilm.pl oraz 6-12 maja w Poznaniu, obchodzi w tym roku swoje piętnastolecie. W programie znalazły się także filmy z Europy i świata.

Kadr z filmu „Warszawa, Holandia”, reż. Ming-Wei Chiang 
03.04.2024