Porozmawiaj o polskim kinie w Warszawie

W najbliższych dniach w Warszawie odbędzie się kilka ciekawych spotkań wokół polskiego kina. O filmach będzie można porozmawiać m.in. w kinie Muranów i klubokawiarni Państwomiasto.

20 lutego – kino Elektor

Jak w każdą środę na seans filmu dokumentalnego zaprasza kino Elektor, mieszczące się w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. O godzinie 19:00 w cyklu Sztuka Dokumentu pokazany zostanie film „Krakowiaczek ci ja” („Blinky and Me”) Tomasza Magierskiego. Film przedstawia historię życia i twórczości – nazywanego australijskim Disneyem – Yorama Grossa. Jego wspólny z wnukami wyjazd do Polski, staje się przyczynkiem do opowiedzenia o rodzinnych stronach i życiu w ogarniętej wojną Polsce. Obraz przeplatany jest fragmentami animacji Grossa, w których dostrzec można zawoalowane historie z życia ich twórcy. Film otrzymał dotychczas m.in. Nagrodę Publiczności na festiwalu „Prowincjonalia” (2012).

 

Więcej informacji o cyklu Sztuka Dokumentu: www.facebook.com/sztukadokumentu oraz www.sztukadokumentu.pl.

21 lutego – klubokawiarnia Państwomiasto

Forum Dialogu Między Narodami i Państwomiasto zapraszają na drugie z comiesięcznego cyklu spotkań Jak się żyje w „Pokłosiu”? O radościach i smutkach pamiętania o Żydach. Po prezentacji filmu „Pokłosie” o filmie i przedstawionych w nim postawach będą rozmawiać Bogdan Białek (Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego), Witold Dąbrowski (Wicedyrektor Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN) i Grzegorz Kamiński (pedagog i wychowawca).

 

Więcej informacji: www.panstwomiasto.pl.

22 lutego – DKF Faktor Berliński

O godzinie 19.00 DKF Faktor Berliński zaprasza do Ośrodka Kultury OKO (ul. Grójecka 75) na projekcję filmu „Prosta historia o miłości” – debiutu reżyserskiego aktora Arkadiusza Jakubika. – Obraz Arka Jakubika rozpoczyna się od rozmowy dwóch scenarzystów, którzy chcą napisać scenariusz. Ich wizje zaczynają się urzeczywistniać – widz podgląda pracę na planie zdjęciowym „Prostej historii o miłości”. Problem w tym, że aktorzy osadzenie w swoich filmowych rolach zaczynają je odgrywać również poza planem, pomału zaciera się granica pomiędzy tym co wykreowane a realne… – piszą organizatorzy wydarzenia. Po projekcji odbędzie się dyskusja z reżyserem Arkiem Jakubikiem.

 

Więcej informacji: www.facebook.com/dkffaktorberlinski i www.oko.com.pl.

26 lutego – kino Muranów

Kolejne spotkanie z polskim filmem zapowiada DKF Muranów – po projekcji „Wirtualnej wojny” Jacka Bławuta organizatorzy zapraszają na projekcję „Małżowiny” (1998) Wojciecha Smarzowskiego – filmowego debiutu reżysera „Wesela”, „Domu złego” i „Drogówki”. Pokaz filmu rozpocznie się o 20:00. – Spotkanie teatru, filmu i eksperymentu z udziałem Marcina Świetlickiego, Macieja Maleńczuka i Mariana Dziędziela.  Obraz samotności, wyobcowania, jałowości egzystencji. Franz Kafka, szafa i transhowo-punkowa muzyka. Dla wszystkich, którzy lubią być przygniatani, wstrząsani i dotykani filmami Smarzowskiego – zapowiadają organizatorzy pokazu.

 

Więcej informacji: www.facebook.com/DKFMuranowOficjalnyFanPage oraz www.muranow.gutekfilm.pl.

 

Na podstawie informacji prasowych opracowała Marta Sikorska

18.02.2013