"Potop Redivivus" otwiera 39. Festiwal Filmowy w Gdyni

15 września rozpoczął się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Galę uświetnił pokaz cyfrowej rekonstrukcji filmu Jerzego Hoffmana „Potop Redivivus”. W ceremonii otwarcia udział wzięła Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

 

Galę otwarcia poprowadzili Grzegorz Markowski i Kamil Dąbrowa. Wśród publiczności znaleźli się m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przedstawiciele parlamentu, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

10 lat emocji

Gości zebranych w Teatrze Muzycznym przywitał Dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, Leszek Kopeć. -Wielka gościnność i serdeczność tego miasta wobec festiwalu pozostaje niezmienna – podkreślał, dziękując głównym organizatorom festiwalu. Zgromadzeni w Dużej Sali widzowie mieli okazję obejrzeć spot „10 lat emocji”, zrealizowany z okazji przypadającej niebawem dziesiątej rocznicy powstania PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. – To jest początek obchodów (…). Instytutowi i pani Dyrektor Agnieszce Odorowicz składam szczególnie serdeczne podziękowania za wspaniałe dwie kadencje, kiedy odbudowała się kinematografia polska dzięki Instytutowi i jej wielkiej pracy. Dziękujemy! – mówił podczas otwarcia festiwalu Leszek Kopeć.

Impreza mądrze zredefiniowana

Głos zabrał także nowy Dyrektor Artystyczny Festiwalu Michał Oleszczyk, który podziękował m.in. Komitetowi Organizacyjnemu Festiwalu Filmowego w Gdyni i swoim współpracownikom. – Chciałbym podziękować osobie, która sprawiła, że moja praca była tym ciekawsza, że musiałem doskoczyć do pewnej poprzeczki, która była postawiona bardzo wysoko. Ta osoba dokonała mądrej rewolucji na festiwalu i było dla mnie dla mnie wielką przyjemnością móc pracować nad imprezą, która już została mądrze zredefiniowana – podkreślał, zapraszając na scenę poprzedniego Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni Michała Chacińskiego. – Życzę nam wszystkim, abyśmy dalej oglądali znakomite polskie filmy – mówił Michał Chaciński.

Nowości w programie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni

– Chciałbym zwrócić uwagę na nowe rzeczy, które w tym roku dzielą się na te od razu widoczne, jak nowa nazwa, nowe logo czy nowa statuetka Pawła Althamera, ale także na te wewnętrzne. Przede wszystkim bardzo się cieszę, że udało się dowartościować w tym roku Konkurs Młodego Kina (…). Poza tym dużo nowych sekcji retrospektywnych. Bardzo chcę dowartościować najstarsze polskie kino (…) oraz mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Mam nadzieję, że przez tych siedem dni będą się Państwo tym wszystkim cieszyć – podkreślał Michał Oleszczyk.

Powstaje Gdyńskie Centrum Filmowe

Podczas uroczystego otwarcia 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni głos zabrał również Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. – Witam państwa w filmowej Gdyni (…). Wspaniała atmosfera, oczekiwanie na wspaniałe filmy, ale także niezliczona ilość imprez towarzyszących – to ważne dla życia festiwalowego, ale też ważne tych wszystkich, którzy w Gdyni mieszkają (…). Gdynia zmienia się filmowo, bo między innymi tuż przy Teatrze Muzycznym powstaje obiekt Gdyńskiego Centrum Filmowego. To miejsce staje się w pewnym sensie rezultatem tego, co przyniósł Gdyni festiwal (…). Powstaje przestrzeń, która będzie dedykowana polskiemu kinu. Będzie to siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej, ale przede wszystkim miejsce, które w ciągu całego roku będzie pracowało nad tym, by popularyzować, promować dobre polskie kino – podkreślał Prezydent Miasta Gdyni.

Rekonstrukcja wsparta przez PISF

 

Prezentację cyfrowej rekonstrukcji „Potopu” – „Potop Redivivus” zapowiedział Dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski, dziękując za wparcie projektu m.in. Dyrektor PISF Agnieszce Odorowicz. Na scenę zaproszono także kierującą Repozytorium Cyfrowym Filmoteki Narodowej Elżbietę Wysocką i członów ekipy filmowej. – Słowa szczególnego podziękowania chciałbym skierować do autora zdjęć filmowych Jerzego Wójcika, który po kolaudacji powiedział, że to jeden z najpiękniejszych dni w jego życiu. Chciałbym podziękować partnerom technologicznym tego bardzo złożonego, wzorcowego projektu cyfryzacyjnego i archiwizacyjnego (…). Efektem tego projektu jest nowa kopia filmowa, która zgodnie z bardzo ostrożnymi oszacowaniami specjalistów pozwoli na przetrwanie tego obrazu w doskonałym stanie przez następnych 300-350 lat – podkreślał.

Jerzy Hoffman i Daniel Olbrychski o filmie

– Mamy nadzieję, że ten film Państwa nie zawiedzie. 40 lat temu film był pokazany na festiwalu w Gdańsku, pierwszym Festiwalu Filmów Fabularnych. I zdobył Grand Prix (…). 40 lat to niemało. Dlatego, gdy zobaczyłem piękno obrazu Jerzego Wójcika po rekonstrukcji filmu byłem wzruszony (…). Dla was to kino zrobiłem, bo „Potop” nie jest filmem kameralnym, a Państwo w większości mieliście szansę zobaczyć go tylko na ekranach telewizyjnych – mówił reżyser Jerzy Hoffman przed pokazem.

 

– Miałem potrójne, jak to w trylogii, szczęście. Spotkałem tego fantastycznego człowieka i wielkiego reżysera, podarował mi on taki prezent i w czasie „konsumpcji” tego prezentu nic mi się złego nie stało, a setki razy mogło to być możliwe. Cieszę się, że dożyliśmy tego szczególnego momentu. Po 40 latach w tym pięknym i wspaniałym miejscu ta wersja otwiera ten festiwal. Bardzo jestem szczęśliwy – dodawał przed projekcją odtwórca głównej roli, Daniel Olbrychski.

 

39. Festiwal Filmowy w Gdyni odbywa się w dniach 15-20 września.

 

Więcej informacji: www.festiwalgdynia.pl.

 

Marta Sikorska

15.09.2014