(fot. Jarosław Romacki)

Prace na planie filmu „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej”

Trwają prace na planie filmu „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej”. Ten fabularyzowany dokument to swego rodzaju opowieść-wędrówka po ziemiach polskich i Europy sprzed około 4000 lat. Autorem scenariusza oraz reżyserem jest Krzysztof Paluszyński. Obraz powstaje dzięki dofinansowaniu przez PISF.

Punktem wyjścia do filmu są tzw. groby książęce, czyli kurhany z odnalezionymi w nich wyrobami z brązu i złota, z miejscowości Łęki Małe w pobliżu Kościana w Wielkopolsce. W świadomości mieszkańców i naukowców funkcjonują również jako „Wielkopolskie Piramidy”. Są to największe zbadane kurhany w Polsce. Zbudowane zostały przez członków społeczności, którą dzisiaj archeolodzy nazywają kulturą unietycką. Do naszych czasów przetrwały tylko cztery. Kurhany w Łękach mają od 2,6 do 6 m wysokości i od ok. 75 do ponad 140 m w obwodzie u podstawy. Pod warstwą ziemi kryją usypane z kamieni kopce, w których umieszczono po kilka komór grobowych.

Archeolodzy w bogato wyposażonych pochówkach znaleźli ozdoby ze złota, bursztynu i brązu, w tym tytułowe, bardzo efektowne i charakterystyczne dla kultury unietyckiej „berła sztyletowate”, których wygląd w filmie zostanie odtworzony w 3D. Stanowią osnowę dokumentu, który opowie o początkach i ewolucji epoki brązu na ziemiach dzisiejszej Polski, prezentując przy tym rzadko pokazywane, niezwykle imponujące znaleziska z tego okresu, w tym wykonane z brązu naczynie z miejscowości Łubna w województwie łódzkim.

(fot. Jarosław Romacki)

Istotny krok w przybliżaniu prehistorii

W filmie zostaną też zaprezentowane rzadkie informacje związane z początkami użytkowania koni, które przybliży prof. Daniel Makowiecki z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzisiaj podobne konie można podziwiać w Biskupinie i Popielnie. Pojawi się również rozbudowana informacja o użytkowaniu bursztynu sprzed 4000 lat, który stanowił ekwiwalent wymiany za wyroby z brązu. – Tak zarysowana tematyka, w bezpośredni sposób przekłada się na wysoki walor poznawczy, informacyjny i edukacyjny filmu. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacji 3D, precyzyjnie zaplanowanym kadrom, przywołamy świat, który już dawno przestał istnieć – podkreśla Krzysztof Paluszyński, reżyser i autor scenariusza.

W obsadzie filmu znaleźli się: Beata Szajdziuk, Michał Pilas, Waldemar Duszka i Michał Rodzinka. Za zdjęcia odpowiada Rafał Jerzak, kierowniczką produkcji jest Barbara Ławska, autorem muzyki – Marcin Sady, a kostiumy i charakteryzację stworzyła Alina Magnus-Burkiciak. Produkcja filmu to PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. w Warszawie. Konsultacji historycznej udzielili: prof. dr hab. Maciej Kaczmarek i dr Grzegorz Szczurek.

(fot. Jarosław Romacki)
24.08.2022