Premiera kinowa dokumentu „Głos”

Od 16 czerwca w kinach studyjnych można oglądać dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument „Głos”. Reżyserka i autorka scenariusza Dominika Montean-Pańków przedostała się do świata zakonników, żeby w reporterski sposób opowiedzieć o niedostępnej medialnie męskiej codzienności.

Refleksyjny „Głos” bardziej jest opowieścią o wierze, niż o instytucji. Przybliża autentyczne męskie emocje, które rodzą się w momencie duchowego dojrzewania i transformacji.

Film zdobył Nagrodę Główną – Golden Alexander na Thessaloniki Film Festival. Został też uhonorowany za najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Teraz „Głos” startuje w konkursie dokumentów na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Opis filmu

Czternastu mężczyzn wstępuje do nowicjatu Zakonu Jezuitów. Są tam odcięci od świata przez dwa lata. To przysłowiowa pustynia – są bez pieniędzy, telefonów, dostępu do internetu, kontaktów ze znajomymi, poddawani różnym próbom. Przez ten czas muszą zmierzyć się z decyzją czy życie zakonne jest na pewno wyborem dla nich. I zostać na całe życie albo odejść.

„Jak będziesz siedział w budzie, to będziesz widział owoce w codzienności” – mówi do nowicjuszy ich przełożony. Zdjęcia pustyni autorstwa Wojciecha Staronia zakreślają symboliczny horyzont doświadczeń nowicjuszy, a muzyka Adama Bałdycha podkreśla medytacyjny rytm filmu. Za jego montaż odpowiada Milenia Fiedler, producentem jest Zbigniew Domagalski (Kalejdoskop Film), a dystrybucją zajmuje się Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

15.06.2023