Premiera kinowa koprodukcji „Lamb”

Współfinansowany przez PISF debiut fabularny islandzkiego reżysera Valdimara Jóhannssona „Lamb” 31 grudnia wszedł na ekrany polskich kin. Film, który jest koprodukcją islandzko-szwedzko-polską, znalazł się wśród 15 tytułów na oscarowej shortliście w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Obraz Valdimara Jóhannssona to nastrojowy, niepokojący dramat obyczajowy w zaskakujący sposób wplatający w codzienność elementy baśni i horroru. Reżyser niespiesznie odkrywa przed widzami kolejne karty. Swoją opowieść osnuwa wokół granicy pomiędzy ludzkim i tym, co nie-ludzkie, stawiając pytania o nasze złożone relacje z naturą. Jednocześnie opowiadając na wskroś współczesną historię o ciemnej stronie macierzyństwa, żałobie i dzikości, która drzemie nawet w najspokojniejszych sercach.

W 2021 roku film otrzymał nagrodę za oryginalność w ramach sekcji Un Certain Regard na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W USA wzięło go pod swoje skrzydła legendarne studio A24.

Fabuła filmu 

Akcja filmu rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy pewnej nocy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota. María i Ingvar zabierają ją do domu, a ich decyzji o przejęciu opieki nad noworodkiem towarzyszy pełne gniewu i rozpaczy beczenie owczej matki. Rosnące napięcie potęguje pojawienie się w domu brata Ingvara: pogubionego muzyka, który ma zawsze puste kieszenie i przynosi ze sobą wyłącznie kłopoty.  

Pod wpływem niesamowitych zdarzeń owce przestaną milczeć, zaś w ludziach obudzi się zwierzęcy instynkt. W półmroku białych nocy, pośród surowych, nasiąkniętych mgłą wzgórz, zatrze się granica pomiędzy cywilizowanym a dzikim. Wraz z tajemniczym stworzeniem narodzi się pytanie o to, czyją matką tak naprawdę jest natura?

Twórcy i obsada filmu

Współtwórcą scenariusza filmu jest Sjón, jedna z najciekawszych postaci islandzkiej sceny artystycznej: poeta, pisarz i muzyk. Za montaż odpowiada Agnieszka Glińska. W głównej roli wystąpiła Noomi Rapace – Szwedka, która spędziła dzieciństwo na Islandii. Partnerują jej Hilmir Snær Guðnason i Björn Hlynur Haraldsson.

Film został wyprodukowany przez Hrönn Kristinsdóttir i Sarę Nassim z firmy Go to Sheep, Piodora Gustafssona i Erika Rydella z firmy Black Spark Production oraz Klaudię Śmieję i Jana Naszewskiego z Madants/NEM Corp., w koprodukcji z Film i Väst, Chimney Sweden i Chimney Poland oraz we współpracy z Rabbit Hole Productions i Helgim Jóhannssonem.

28.12.2021