(fot. FDC)

Premiera światowa filmu „The Zone of Interest” w Cannes

Za nami uroczysta – światowa premiera współfinansowanego przez PISF filmu „The Zone of Interest” w reżyserii Jonathana Glazera. Odbyła się ona 19 maja w trakcie 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, na którym brytyjsko-polska koprodukcja walczy w Konkursie Głównym o Złotą Palmę. Na czerwonym dywanie oprócz reżysera pojawiła się m.in. polska producentka Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), część polskiej ekipy, a także Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. Publiczność w Cannes nagrodziła obraz siedmiominutową owacją na stojąco, a światowe media widzą film w gronie faworytów do zwycięstwa. 

„Przytłaczający” – takiego określenia użył autor artykułu w The Hollywood Reporter na temat premierowego seansu filmu w Cannes. „Antydramat o Holokauście Jonathana Glazera to zatrważające spojrzenie na banalność zła” – pisze Indiewire. „Przerażający i niezwykle potrzebny współczesnym czasom. Nie sposób zaprzeczyć umiejętnościom Glazera” – dodaje Vanity Fair. „Strefa interesów” zajęła właśnie pozycję wśród wielkich filmów o Holokauście i prawdopodobnie będzie prześladować widzów jeszcze długo po jego obejrzeniu – to już Deadline. Z kolei w Variety czytamy: „Mrożący krew w żyłach, głęboki, medytacyjny i wciągający, film, który wystawia ludzką ciemność na światło dzienne i bada ją jak pod mikroskopem”. „Prawdopodobnie najmniej jawnie traumatyczny film o Holokauście jaki kiedykolwiek nakręcono, a jednocześnie druzgocący w najcichszy sposób” – podkreśla Time Magazine.

Film „The Zone of Interest” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i studio A24 – został w całości zrealizowany w Polsce. Brytyjskim producentem filmu jest James Wilson (Two Wolves Films), a po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), mająca na koncie takie nagradzane filmy jak: „Ida”, „Zimna wojna” czy „Aida”. Nie jej mogło zabraknąć na czerwonym dywanie w piątkowy wieczór w Cannes. Towarzyszyła jej część polskiej ekipy filmu, wśród których byli: Łukasz Żal (zdjęcia), Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakteryzacja), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Bereźnicka (kierowniczka produkcji, Extreme Emotions), Bartek Raiński (koproducent) i Stanisław Cuske (operator).

(fot. Mathilde Petit-Boh / FDC)

Dla kogo Złota Palma?

O tym, czy „The Zone of Interest” otrzyma tegoroczną Złotą Palmę bądź inną z nagród przyznawanych w Konkursie Głównym dowiemy się już 27 maja podczas ceremonii zamknięcia. 21 filmów oceni Jury pod przewodnictwem szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda, w składzie: marokański reżyser Maryam Touzani, francuski aktor Denis Ménochet, brytyjsko-zambijski scenarzysta i reżyser Rungano Nyoni, amerykańska aktorka i reżyserka Brie Larson, amerykański aktor Paul Dano, afgański pisarz Atiq Rahimi, argentyński reżyser i scenarzysta Damián Szifron oraz francuska reżyserka Julia Ducournau.

24.05.2023