16 polskich filmów na 4. BNP Paribas Green Film Festival

W niedzielę rozpoczął się w Krakowie 4. BNP Paribas Green Film Festival. Przez osiem dni – w siedmiu kinach plenerowych – odbędzie się kilkaset godzin pokazów, warsztatów oraz dyskusji o wyzwaniach i problemach, z którymi mierzy się nasza planeta. 

Siedem sekcji tematycznych, kilka nagród 

Podczas festiwalu obejrzeć będzie można 76 filmów, które pogrupowano tematycznie: każdy dzień imprezy poświęcony będzie innej sekcji. W niedzielę tematem dnia będzie „Woda – nowe złoto”, w poniedziałek „Zielone kłamstwa” i kolejno: „Ginący świat”, „Pokolenie Grety”, „Władcy jedzenia”, „Niewolnicy konsumpcji” oraz „Do piekła”.  

W ostatnim dniu festiwalu zaprezentowane zostaną natomiast filmy laureatów. W jury, które będzie decydować o wygranych, zasiądzie Paweł Deląg (aktor), Katarzyna Górniak (dziennikarka), Piotr Biedroń (scenarzysta, reżyser, producent i dyrektor festiwalu), Christian Krönes (reżyser, producent), Matylda Damięcka (aktorka, wokalistka, graficzka), Kamil Wyszkowski (pracownik ONZ, komentator), Niels Christian Askholm (dokumentalista) i Krystian Matysek (reżyser i operator).  

Do wygrania w głównym konkursie jest Grand Prix Festiwalu (20 tys. zł). Gratyfikacje w wysokości 5 tys. zł otrzymają również autorzy najlepszych reportaży, krótkometrażowych filmów dokumentalnych, filmów fabularnych, animowanych i polskich. Dodatkową nagrodę w wysokości 15 tys. zł – Best Youth – ufundował Prezydent Miasta Krakowa.  

W tym roku statuetki dla laureatów wykonano z używanych części samochodów, rowerów i motocykli.  

Ekologiczna Polska 

W programie znalazło się 16 polskich filmów, w tym „Tylko trzymaj się grubych gałęzi” (reż. Marcin Kluczykowski) i „Flora” (reż. Karolina Monwid-Olechnowicz), które były współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.  

Można przypuszczać, że w przyszłości polskich produkcji o tej tematyce będzie tylko przybywać. W rozmowie z RMF FM Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zaznaczył, że „w Polsce debata ekologiczna zaczyna dopiero raczkować”.  

– Oprócz serialu animowanego dla dzieci „Agi Bagi”, twórczości pani Ewy Ewart i paru filmów, które wprost dotyczą ekologii, wspieranych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, ten dorobek w zakresie produkcji stricte ekologicznych jest niewielki. Zaczynamy obserwować, że pojawia się coraz więcej projektów, ale to w dalszym ciągu myślę, że jest niedużo jak na skalę powagi tematu – przyznał dyrektor PISF.

Festiwal online 

Organizatorzy festiwalu zadbali również o tych, którzy ze względów zdrowotnych, pandemicznych i organizacyjnych nie będą mogli pojawić się w Krakowie. Filmy festiwalowe będą dostępne online w serwisie VOD GREEN FESTIVAL. Więcej na stronie internetowej

12.08.2021