Produkcje wsparte przez PISF z nominacjami do Paszportów Polityki

Twórcy filmów „Chłopi”, „Kos” oraz serialu „Absolutni debiutanci” nominowani do Paszportów Polityki. Trzy projekty wsparte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej powalczą o nagrodę przyznawaną przez czytelników tygodnika Polityka. Ogłoszenie wyników już 16 stycznia.

Paszporty Polityki przyznawane są od 1993 roku. To nagroda czytelników tygodnika Polityka, która przyznawana jest poprzez głosowanie fanów magazynu na bazie nominacji, przyznanych przez gremium ludzi kultury, zaproszonych do współpracy przez redakcję.

W tym roku w kategorii Film nominowano DK Welchman, współautorkę scenariusza i współreżyserkę filmu „Chłopi”, polskiego kandydata do oscarowej nominacji, Pawła Maślonę, reżysera i scenarzystę filmu „KOS”, zwycięzcy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz duet Nina Lewandowska i Kamila Tarabura, odpowiedzialnych za serial Netflixa „Absolutni debiutanci”, opowiadającego historię młodych ludzi, wchodzących w dorosłość, którzy próbują swoich sił jako filmowcy.

Wszystkie projekty powstały, dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dwa filmy otrzymały dofinansowanie oraz tzw. „zachętę”, czyli 30% Cash Rebate, zaś serial jest jednym z tegorocznych beneficjentów tego drugiego programu.

Jak czytamy na oficjalnej stronie plebiscytu: „W czwartą dekadę Paszporty wchodzą odświeżone – z nowymi pomysłami, ale też nową energią w polskiej kulturze, czerpaną w dużej mierze z naszej wspólnej ludowej historii. Zainteresowanie ludową historią Polski z książek historycznych i esejów rozlało się w ostatnich sezonach po całej kulturze. (…) Popularni kinowi „Chłopi” nominowanej do Paszportu POLITYKI DK Welchman próbują z nowej, dzisiejszej perspektywy spojrzeć na kanoniczną powieść Władysława Reymonta. „Kos” Pawła Maślony (kolejna nominacja) skupia się na społecznych nierównościach Rzeczypospolitej czasu rozbiorów”.

„Absolutni debiutanci” przypadli do gustu krytykom, dzięki temu, że „zmysłowo i z wyczuciem opisujący moment dorastania, nastoletnich poszukiwań tożsamości. Krytycy dostrzegli śmiałe nawiązania m.in. do klimatów „Marzycieli”, „Tamtych dni, tamtych nocy” oraz kina autorskiego lat 90.”.

Paszporty Polityki – gdzie głosować na swoich faworytów?

Głosowanie na nominowanych otwarte jest dla subskrybentów Tygodnika i trwa na oficjalnej stronie Polityki – https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/plebiscyt.

Ogłoszenie wyników nastąpi natomiast 16 stycznia 2024 roku.

06.12.2023