Program 16. edycji festiwalu AfryKamera

Kino artystyczne i gatunkowe, krótkie metraże, a także spotkania z gośćmi i koncerty. W programie festiwalu AfryKamera znalazły się produkcje z całej Afryki: Madagaskaru, Egiptu, Ghany, Sudanu, Lesotho, Czadu czy Rwandy. 16. odsłona odbędzie się w dniach 10-19 grudnia w warszawskiej Kinotece, 17-19 grudnia we wrocławskim DCF, a od 22 grudnia do 1 stycznia festiwalowe filmy będzie można zobaczyć online na MOJEeKINO.pl.

W tegorocznym repertuarze pojawią się filmy nagradzane na najważniejszych międzynarodowych imprezach filmowych, takich jak Berlinale, Sundance czy festiwal w Wenecji. 16. edycję AfryKamery otworzy film „Amira” w reżyserii egipskiego reżysera Mohameda Diaba. To wciągający dramat jednostki i oryginalne spojrzenie na konflikt palestyńsko-izraelski.

Jednym z motywów przewodnich tegorocznego festiwalu będzie „Archipelag Afryka”. Tym razem organizatorzy postanowili zawędrować w wyspiarskie regiony Afryki. Program odkryje piękno oceanów, ale także poruszy problemy ekologiczne i społeczne z nimi związane, które stają się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla Afryki, ale i dla całego świata. Szczególna uwaga zostanie skierowana na Madagaskar, niezwykły kraj-wyspę, o bogatej tradycji, również kinematograficznej, a także muzycznej i tanecznej, która zostanie pokazana m.in. w filmie „Haingosoa” w reżyserii Edouarda Joubeauda.

„Neptune Frost” (fot. mat. prasowe)

Sekcje festiwalu

Okazją do zapoznania się z afrykańską kulturą będzie sekcja Africa Moving, przybliżająca taneczną odsłonę Afryki poprzez bogaty wybór produkcji z różnych obszarów kontynentu, m.in. Demokratycznej Republiki Konga i Mozambiku. Poza najnowszymi filmami, widzowie będą mogli obejrzeć Klasyki AfryKamery – najlepsze tytuły z poprzednich edycji festiwalu, m.in. „Umrzesz, mając 20 lat” czy „Noc Królów”.

Na festiwalu nie zabraknie także filmów krótkometrażowych – wybranych z blisko pół tysiąca obrazów. Po raz kolejny zaprezentowane zostaną również filmy poświęcone środowisku i ekologii w Afryce. W ramach bloku EkoAfryka Dzieciom odbędą się trzy seanse poruszające kwestie środowiska, klimatu i migracji. Po każdym z nich dla uczniów na sali kinowej przygotowany będzie warsztat. Festiwal zakończy pokaz filmu „Neptune Frost”. To połączenie musicalu i filmu sci-fi, stworzonego przez duet reżyserski Saul Williams i Anisia Uzeyman w nurcie afrofuturyzmu.

„Przestańcie nas filmować” (fot. mat. prasowe)

Wydarzenia specjalne

W ramach festiwalu odbędzie się też szereg wydarzeń specjalnych, w tym dzień edukacji globalnej zorganizowany we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, podczas którego odbędzie się debata o ekologii, klimacie, uchodźstwie czy też prezentowaniu kontynentu afrykańskiego w mediach. Na festiwalu zostanie pokazany również dokument „Przestańcie nas filmować” w reżyserii Jorisa Postemy, który próbuje przełamać konwencjonalne myślenie odnośnie „narracji o Afryce”.

Organizatorzy festiwalu przygotowali też muzyczne niespodzianki – w ramach tegorocznej edycji w klubie SPATiF odbędą się dwa koncerty. 11 grudnia wystąpi ODD OKODDO, czyli kenijsko-niemiecki duet tworzony przez Olitha Ratego i Svena Kacirka oraz trio Polski Piach: Zakrocki/Mełech/Domagalski. Drugim koncertem będzie występ producenta muzyki elektronicznej Daniela Jakoba, znanego lepiej jako Dejot.

Karnety i bilety na warszawską odsłonę festiwalu można kupić w kasach i na stronie Kinoteki oraz w aplikacji Going. Więcej informacji znajduje się na stronie www.afrykamera.pl

07.12.2021