Program 16. Targów CentEast

Targi CentEast to wydarzenia branżowe odbywające się w ramach 36. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego, w dniach 15-18 października. W tym roku mają formułę hybrydową – część z nich odbywa się na żywo, a pozostałe online. Głównym partnerem targów jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Celem targów jest promowanie kina z Europy Środkowo-Wschodniej na arenie międzynarodowej oraz stworzenie miejsca spotkań dla agentów sprzedaży, dystrybutorów, selekcjonerów festiwalowych i producentów z całego świata. Targi odbywają się od 2005 roku. W programie 16. Targów CentEast znalazły się:

1. Pokazy Warszawskie – 36. edycja zamkniętych pokazów najnowszych polskich filmów (w tym koprodukcji) o międzynarodowym potencjale, dla zagranicznych agentów sprzedaży, dystrybutorów i selekcjonerów festiwalowych. W tym roku pokazy odbędą się online.

2. Warszawskie Works-in-Progress – prezentacje online pełnometrażowych projektów filmów fabularnych lub dokumentalnych z Europy Wschodniej, w zaawansowanym stadium produkcji lub post-produkcji, które nie były jeszcze prezentowane na innych targach lub festiwalach.

3. Warsaw Next – 10. edycja warsztatów dla młodych polskich filmowców odbędzie się w dniach 15-17 października. W tym roku warsztaty skupiać się będą wokół tematu scenopisarstwa i developmentu, stąd współpraca z warsztatami dla twórców z Europy Środkowowschodniej – ScripTeast. Z tej okazji Warsaw Next otworzy spotkanie z producentem, reżyserem i Prezydentem Polskiej Akademii Filmowej oraz głównym organizatorem ScrtipTeast – Dariuszem Jabłońskim. Wśród wykładowców znaleźli się również uznani konsultanci scenariuszowi z Niemiec: Franz Rodenkirchen i Françoise von Roy oraz tegoroczni goście WFF, m.in. rumuński reżyser Dan Chisu. Wykładom będą towarzyszyć wydarzenia networkingowe, dyskusje i spotkania z polską i zagraniczną branżą filmową.

4. FIPRESCI Warsaw Critics Project – to warsztaty (na żywo) dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych z Europy Wschodniej, organizowane od 2006 roku wspólnie przez Warszawską Fundację Filmową i Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych FIPRESCI.

5. Doc Lab Poland – warsztaty (na żywo) dla twórców filmów dokumentalnych na różnym etapie produkcji i post-produkcji oraz seria wykładów (online) otwartych dla publiczności, organizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

6. Otwarte Warsztaty „Sztuka Montażu” – organizowane od 2004 roku, wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Montażystów, warsztaty (na żywo) dla osób interesujących się montażem, podczas których czołowi polscy montażyści odkrywają przed uczestnikami tajniki zawodu.

7. Pitchingi z Wajda School – organizowane po raz drugi, pitchingi projektów (online)  wygłaszane przez absolwentów Szkoły Wajdy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu w zakładce CentEast.

30.09.2020