Program 18. edycji Millennium Docs Against Gravity

150 filmów z całego świata, w tym 14 w Konkursie Głównym, zostanie zaprezentowanych podczas 18. edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczne hasło imprezy to „Świat się budzi”. Wydarzenie, które zostało dofinansowane przez PISF odbędzie się w formule hybrydowej – najpierw w dniach 3-12 września w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin i Bydgoszcz), a następnie od 16 września do 3 października online na platformie mdag.pl.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu zostało zaczerpnięte z przemówienia Grety Thunberg, bohaterki filmu otwarcia festiwalu – „Jestem Greta”, któremu towarzyszyć będą dwie debaty – jedna dotycząca ekologii oraz aktywizmu (w partnerstwie z WWF Polska i miesięcznikiem „Pismo. Magazyn Opinii”), a druga będzie koncentrowała się na neuroróżnorodności i sytuacji osób wykluczanych ze społeczeństwa i rynku pracy (tu partnerem jest Fundacja a/typowi, a pomysłodawcą Bank Millennium).

„Jestem Greta” (fot. mat. prasowe)

Konkurs Główny

W Konkursie Głównym o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium zostanie zaprezentowanych 14 filmów z całego świata. Wśród nich znalazły się: nominowany do Oscara film „Śledztwo w domu spokojnej starości” Maite Alberdi, w którym 83-letni Sergio zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i bada, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani, odkrywając prawdziwy powód ich nieszczęścia, czyli… samotność; animowana opowieść o chłopaku, który wraz z rodziną uciekł z Afganistanu przez Rosję do Europy Zachodniej, czyli „Przeżyć” Jonasa Pohera Rasmussena – hit tegorocznego festiwalu Sundance i najnowszy dokument Pawła Łozińskiego „Film balkonowy”, w którym przygląda się on przechodniom idącym ulicą… z własnego balkonu na warszawskiej Saskiej Kępie.

Ponadto „Notturno”, czyli zapis wyprawy na Bliski Wschód, gdzie Gianfranco Rosi krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując ciężko doświadczonych przez życie mieszkańców; opowieść o Grecie Thunberg zawierająca wiele prywatnych scen, które pokazują najsłynniejszą eko aktywistkę na świecie z zupełnie nowej strony, czyli film „Jestem Greta” Nathana Grossmana; „Gorbaczow. Raj” Witalija Manskiego, czyli zapis wizyty reżysera w willi Michaiła Gorbaczowa, 89-letniego ostatniego lidera Związku Radzieckiego; dokumentacja życia bezpańskich psów w stolicy Turcji w obrazie międzygatunkowej przyjaźni pod tytułem „Stambuł bez smyczy” w reżyserii Elizabeth Lo; spojrzenie na życie młodego chłopaka, który jest gejem, na meksykańskiej prowincji w filmie „Jeszcze nie dziś” Bruno Santamaría Razo czy „Ten deszcz nigdy nie ustanie” Aliny Gorlowej – opowieść o niekończącej się spirali wojny i pokoju, w której twórcy podążają za 20-letnim Andriejem Sulejmanem.

„Notturno” (fot. mat. prasowe)

W Konkursie Głównym znalazł się również obraz życia dziewczyny, która wychodzi z więzienia i stara się zaopiekować córką oraz skończyć z narkotykami w filmie „Jacinta” Jessici Earnshaw; „Prezydent” Camilli Nielsson, czyli wizyta w Zimbabwe, gdzie po ustąpieniu w urzędu w 2017 roku Roberta Mugabe zbliżały się pierwsze wolne wybory prezydenckie; poruszająca dokumentacja akcji grupy obrońców praw człowieka, która stara się odbić z rąk wojowników ISIS porwane Jazydki, traktowane jako niewolnice seksualne w filmie „Sabaya” Hogira Hirori; „Tysiąc małych ran”, w których Ramona S. Diaz pokazuje dlaczego na celowniku populistycznego filipińskiego prezydenta Rodrigo Duterte znajdują się niezależni dziennikarze na czele z niezłomną Marią Ressą, założycielką portalu Rappler; „Zostało nam słońce” Arami Ullón, czyli spojrzenie na życie paragwajskich Indian Ayoreo, żyjących w osiedlach spalonych słońcem i zasypanych kurzem, na śmietnikach cywilizacji, bez dostępu do ziemi uprawnej oraz czystej wody.

„Śledztwo w domu spokojnej starości” (fot. mat. prasowe)

Konkurs Polski

Po raz drugi na Millennium Docs Against Gravity znalazł się Konkurs Polski, do którego zostało zakwalifikowanych 14 tytułów, które mają szansę na trzy nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Wybrane filmy i seanse będą wyświetlane z napisami dla niesłyszących oraz z audiodeskrypcją. To m.in. „Tańcząca z rekinami”, reż. Sally Aitken, „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”, reż. Kristina Lindstroem, Kristian Petri, „Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman oraz „Śledztwo w domu spokojnej starości”, reż. Maite Alberdi.

„Przeżyć” (fot. mat. prasowe)

Tegoroczne retrospektywy

W tym roku zostaną zaprezentowane dwie retrospektywy – jedna w części kinowej festiwalu, a druga online. Pierwsza zawiera filmy włoskiego mistrza kina dokumentalnego – Gianfranco Rosiego, który odwiedził seryjnego mordercę w Meksyku („Pokój 164. Spowiedź mordercy”), wysłuchał ludzi żyjących wokół obwodnicy Rzymu („Rzymska aureola” – Złoty Lew w Wenecji), pokazał sytuację uchodźców na Lampedusie („Fuocoammare. Ogień na morzu” – nominacja do Oscara) czy w najnowszym filmie – „Notturno”, obnażył okrucieństwo wojny na Bliskim Wschodzie.

Podczas części online zostanie zaprezentowana retrospektywa wybitnej czeskiej twórczyni kina dokumentalnego, Heleny Třeštíkovej. Jej metoda oparta na spędzaniu z bohaterami i bohaterkami niekiedy kilkunastu lat, pozwala jej ukazać ludzkie życie jako pełną zawiłości i zwrotów akcji podróż o głębokim humanistycznym znaczeniu. W programie retrospektywy znalazły się filmy: „Forman vs. Forman” (2019), „Prywatny wszechświat” (2012), „Katka” (2010) oraz „René” (2008).

11.08.2021