Program 22. WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

Ponad 50 filmów dokumentalnych, wśród nich faworyci największych festiwali filmowych, obrazy niezależnych twórców i krótkie metraże. Tak wygląda tegoroczny program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. 22. edycja festiwalu, który dofinansował PISF, odbędzie się w dniach 2-11 grudnia w formule hybrydowej.

WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. W tym roku pokazy i spotkania z twórcami odbędą się w kinach: Muranów i Kinoteka w Warszawie, a także równolegle online – na platformie MOJEeKINO.pl

Poza tym WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w 30 polskich miastach, projekt WATCH DOCS Zrób to sam oraz WATCH DOCS Belarus. Organizatorem wydarzenia jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

„Delikado. Obronić las” (reż. Karl Malakunas)

Dwa konkursy

Filmy będą pokazywane w dwóch konkursach: GłównymZielonym. W pierwszym z nich znalazło się 12 dokumentów, które miały swoje premiery na najważniejszych światowych festiwalach filmowych. Dotykają takich tematów jak: rewolucja w Chile, dwuznaczny eksperyment z dochodem gwarantowanym w Kenii, zabójstwo dziennikarza, które wywraca do góry nogami słowacką scenę polityczną czy Berlin rozbrzmiewający muzyką tureckich imigrantów.

W drugim konkursie są filmy, które przyglądają się gwałtownym procesom, mającym wpływ na życie każdego z nas. Tym razem o nagrodę Zielonego Psa (Green Dog Award) powalczy pięć filmów – wśród nich m.in. obrazy poświęcone ratowaniu zagrożonych gatunków, morskim ekosystemom i przeterminowanym modelu postępu opartego na ropie naftowej.

„Moda od nowa” (reż. Becky Hutner)

Pozostałe sekcje

Ponadto w programie znalazły się jeszcze sekcje: Chcę zobaczyć (m.in. filmy o zbrodniach wojennych w Ukrainie, ale i o pułapkach prywatyzacji systemu domów opieki w Finlandii czy możliwościach i zagrożeniach związanych z używaniem największej światowej platformy social media), Nowe filmy polskie (od kwestii praw osób LGBTQ+ po dogoterapię dla recydywistów) O zwierzętach i ludziach (wśród bohaterów dokumentów znalazły się psy czekające na adopcję w schronisku, drapieżne ptaki spadające z nieba w ogarniętej chaosem azjatyckiej metropolii czy zagrożone wyginięciem jaguary w boliwijskiej dżungli), Dyskretny urok propagandy (analiza faszystowskiego pseudo-dokumentu do dziś inspirującego artystów i polityków oraz spojrzenie za kulisy węgierskiej telewizji pod rządami Orbana) i Na krótko (filmy poświęcone sytuacji osób LGBTQ+ w świecie arabskim, młodemu pokoleniu, które ma ochotę na bunt czy fascynująco zmysłowej stronie… porodu).

W trakcie festiwalu odbędzie się również retrospektywa dokumentów autorstwa Patricio Guzmána (jego trzy ostatnie filmy, które weszły już do kanonu dokumentu XXI wieku – oraz najnowszy obraz opisujący niedawną chilijską rewoltę, która zmiotła rząd i doprowadziła do zmiany konstytucji kraju). Do tego spotkania z twórcami, rozmowy z ekspertami i silent disco.

„Mój wyśniony kraj” (reż. Patricio Guzman)
22.11.2022