Projekt "Świat od świtu do zmierzchu"

W warszawskim Kinie Rejs odbyła się polska premiera projektu filmowo-edukacyjnego „Świat od świtu do zmierzchu”. Inicjatywa ta jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polscy dokumentaliści prowadzą warsztaty na świecie

Gośćmi pokazu byli m.in. Maciej J. Drygas i Mirosław Dembiński (pomysłodawcy), Jacek Bławut, Marcel i Paweł Łozińscy, Rafał Listopad, Mateusz Werner oraz Jacek Petrycki. Polscy twórcy wspólnie ze studentami szkół filmowych z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Chin i Japonii odbyli zajęcia warsztatowe, w ramach których zrealizowane zostały godzinne filmy dokumentalne. Projekt ten został wysoko oceniony w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i włączono go w oficjalny program kulturalny polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Projekt uzyskał również wsparcie Instytutu im. Adama Mickiewicza oraz Telewizji Polskiej.

Współpraca z młodymi filmowcami

Podczas warszawskiej prezentacji widzowie mieli okazję obejrzeć filmy „Moskwa od świtu do zmierzchu” oraz „Kijów od świtu do zmierzchu”. Po projekcji twórcy spotkali się z publicznością i opowiedzieli o tym, jak wyglądała opieka nad projektami i współpraca z młodymi filmowcami z różnych stron świata.

 

– Jesteśmy „artystycznymi akuszerami” tych filmów. Powstały one w wyniku spotkań grupy wybitnych dokumentalistów ze studentami w 5 miastach na świecie (…). Warsztat polegał na tym, że każdy student miał sobie wybrać godzinę z życia miasta i zrobić 3-minutową etiudę i z tych etiud powstał obraz miasta od świtu do zmierzchu. W ten sposób powstała kolekcja 5 filmów dokumentalnych – mówił podczas spotkania Mirosław Dembiński.

Prezent od Polski

– Te filmy troszeczkę estetycznie i stylistycznie się różnią (…). To był taki desant absolutnie artystyczny, ponieważ wyjeżdżaliśmy dzięki wspierającym nas instytucjom. Udało się zebrać taki budżet, żeby to spotkanie i warsztaty były prezentem od Polski dla tych krajów. Nasi tutorzy, nasz sprzęt, nasze montażownie, nasze kamery i mikrofony – wszystko to było za darmo. Przez 2 tygodnie od świtu do nocy pracowaliśmy z nimi realizując te filmy i oni wiedzieli, że to jest prezent od Polski – podkreślał podczas spotkania Maciej J. Drygas.

Polska szkoła dokumentu w praktyce

– Nie tylko chodziło o to, żeby oni zrobili dobre filmy, żeby jakoś opisali swoje miasto. Zależało nam, aby trochę poznali to, co u nas jest ważne w filmie dokumentalnym, mianowicie polską szkołę dokumentu. Nasz sposób myślenia, o co naprawdę nam idzie w filmie dokumentalnym. To nie miało być lustro rzeczywistości, nie tylko opis. Chcieliśmy pokazać, że chodzi jednak o jakąś interpretację, o punkt widzenia, syntezę. Jak się uda to o metaforę. Nam chodziło, żeby pokazać coś głębszego (…). Ze wszystkich szkół filmowych dostaliśmy potem recenzje, że w ciągu tych dwóch tygodni – a pracowaliśmy ze studentami czwartego roku – więcej się nauczyli niż w ciągu czterech lat w szkole – dodawał Marcel Łoziński.

 

Jak zapowiedzieli organizatorzy przedsięwzięcia, warsztaty z cyklu „Świat od świtu do zmierzchu” będą miały swoją kontynuację. Finałem pierwszej części projektu będzie prezentacja zrealizowanych filmów i twórczości opiekunów artystycznych w ramach pokazów „Z Warszawy do Brukseli dookoła świata” m.in. w Pekinie, Tokio i Brukseli. Pomysłodawcy akcji założyli również fundację Doc’n’World, w ramach której będą kontynuować warsztaty i realizacje w innych częściach świata. Projekt ma zakończyć powstanie aż 21 filmów dokumentalnych, realizowanych m.in. na Kaukazie, w Afryce Północnej i na Dalekim Wschodzie.

 

Strona projektu „Świat od świtu do zmierzchu”: www.wfdtd.pl.

 

Marta Sikorska

13.06.2012