Prokurator Generalny odpowiada

Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymał odpowiedź Prokuratora Generalnego na skierowany 12 stycznia 2012 list w sprawie nienależytego wywiązywania się przez niektóre jednostki organizacyjne prokuratury z obowiązku ścigania przestępstw polegających na rozpowszechnianiu bez upoważnienia lub wbrew jego warunkom utworów chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Prokurator Generalny zapewnił, że działalność prokuratur w tych sprawach od kilku już lat traktowana jest w sposób szczególny. Wyraża się to zwłaszcza w stałym monitorowaniu skali przestępczości, systematycznym badaniu praktyki prokuratorskiej (…), a także w zintensyfikowaniu działalności szkoleniowej, adresowanej do prokuratorów prowadzących lub nadzorujących postępowania przygotowawcze.

 

W piśmie poinformowano o tym, iż w 2011 r. wszczęto łącznie 8 018 postępowań dotyczących wskazanych wyżej kategorii przestępstw. W tym czasie prokuratorzy zakończyli prowadzone postępowania przygotowawcze o podane wyżej czyny zabronione m.in. kierując do sądów: 2048 aktów oskarżenia, 243 wniosków o warunkowe umorzenie podstępowania karnego oraz umarzając 4376 postępowań.

 

Prokurator Generalny stwierdza także: wnioski związane ze stwierdzonymi uchybieniami i nieprawidłowościami wskazują jednak, że większość z nich zaobserwowano także w toku poprzednich badań, co świadczy o zbyt powolnym kształtowaniu się pożądanej praktyki prokuratorskiej na tym trudnym odcinku ścigania przestępstw.

 

W konkluzji pisma Prokurator Generalny informuje: Znane mi są także, wysuwane przez przedstawicieli zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, postulaty wprowadzenia specjalizacji w prokuraturze. Są one zbieżne z moimi zamierzeniami w tym zakresie, czemu dałem m.in. wyraz wskazując na konieczność ustawowej regulacji tej problematyki w nowej ustawie o prokuraturze.

 

Do pobrania:

26.02.2012