Rozpoczął się 10. MFF Watch Docs

3 grudnia rozpoczęła się jubileuszowa 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie. Imprezę otworzyli dyrektorzy festiwalu: Maciej Nowicki i Konrad Wirkowski. Przybliżyli oni historię festiwalu, a także opowiedzieli o filmach i panelach dyskusyjnych, jakie znalazły się w tegorocznej edycji.

 

Podczas gali otwarcia wręczona została przyznawana od 2003 r. przez Helsińską Fundację Praw Człowieka nagroda im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Sylwetkę patrona nagrody przybliżyła szefowa Fundacji – Danuta Przywara.

 

Nagrodę odebrał gość specjalny festiwalu – Frederick Wiseman. – Bardzo mi miło być tu dzisiaj z państwem. Jest dla mnie zaszczytem otrzymanie tej nagrody dotyczącej Praw Człowieka, także dlatego, że moi dziadkowie byli Żydami z Polski, którzy wyjechali do USA w XIX w. Moja kariera jest naprawdę niczym marzenie nastolatka: jeździłem policyjnym radiowozem, czołgiem, doświadczałem stanu nieważkości. Jedną z przygód była realizacja filmu „Near Death” (1989), kiedy towarzyszyłem 4 osobom w doświadczeniu, jakim jest śmierć. Było to w Bostonie i część materiałów realizowaliśmy w kostnicy tamtejszego szpitala. Ostatniego dnia zdjęć chodziłem po szpitalu, szukając osób, które mi pomogły przy realizacji. Szukałem też mężczyzny, który kierował kostnicą i w końcu spotkałem go w szpitalnej stołówce. Podszedłem i podziękowałem, on przywitał mnie bardzo ciepło i powiedział: „Do zobaczenia niedługo” – żartował podczas ceremonii jeden z najważniejszych twórców języka wspólczesnego filmu  dokumentalnego, laureat m.in. Living Legend Award amsterdamskiego festiwalu IDFA.

 

Podczas festiwalu odbędzie się wykład mistrzowski Wisemana, a w ramach przeglądu twórczości reżysera zobaczymy pięć jego najciekawszych filmów o tematyce społecznej – w tym legendarny, przez wiele lat zakazany w USA „Titticut Follies”.

 

Więcej informacji o twórczości Fredericka Wisemana: www.zipporah.com.

 

Festiwal otworzył pokaz filmu dziesięciolecia Watch Docs, wybrany przez krytyków, filmoznawców i publicystów – „Petenci” w reżyserii Zhao Lianga.

 

Na festiwal przyjedzie około 40 twórców filmów dokumentalnych z całego świata. Głównym punktem programu festiwalu będzie konkurs o nagrodę Watch Docs – weźmie w nim udział 17 najnowszych filmów dokumentalnych. Obrazy te będą oceniane przez pięcioosobowe jury, w tym dwie Polki: Katarzynę Kozyrę i Annę Kowalewską-Onaszkiewicz. W sekcji Nowe Filmy Polskie zostanie zaprezentowanych 6 tytułów, m.in. „Warszawa do wzięcia” Karoliny Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz a także „Prawda, dobro i piękno. Film o Bohdanie Porębie” Ksawerego Szczepanika.

 

10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka) odbędzie się specjalny pokaz filmu Michaela Apteda „Poruszyć góry”. Obraz ten opowiada o wydarzeniach mających miejsce w maju 1989 r. na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Jednym z twórców ruchu, jaki narodził się wówczas na placu Tiananmen, był tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla – Liu Xiaobo. Film obejrzą jednocześnie widzowie w 9 miastach świata, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu i w Warszawie.

 

Watch Docs to także festiwal, który gości w 40 miastach polski, wspiera uniwersyteckie biblioteki i szkolne kluby filmowe.

 

Wiele z prezentowanych w Warszawie tytułów znajdzie się na stronie www.watchdocs.tok.fm.

 

Więcej informacji o 10. MFF Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie: www.watchdocs.pl.

04.12.2010