Ruszył 48. MFF w Karlowych Warach

28 czerwca rozpoczął się 48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. W sekcjach konkursowych oraz programach pozakonkursowych, wśród najciekawszych nowych tytułów z całego świata znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs Główny

Podobnie jak podczas ubiegłych edycji w Konkursie Głównym znalazł się film polski. Wśród 14 konkursowych tytułów, które powalczą o Kryształowy Globus, znalazł się współfinansowany przez PISF film „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Będzie to światowa premiera tego obrazu. Filmy konkursowe oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżyserki Agnieszki Holland.

 

Nowy film twórców nagrodzonych w Karlowych Warach w 2005 roku za film „Mój Nikifor” (Nagroda Główna – Kryształowy Globus, nagroda za najlepszą reżyserię oraz nagroda dla najlepszej aktorki Krystyny Feldman) to oparta na faktach dramatyczna historia Papuszy – pierwszej romskiej poetki, która zapisała swoje wiersze oraz pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu, której utwory trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską „duszę”. W filmie główne role zagrali Jowita Budnik (Papusza) i Antoni Pawlicki (Jerzy Ficowski). Autorami zdjęć do filmu są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń, muzykę stworzył Jan Kanty Pawluśkiewicz, a producentem jest Lambros Ziotas (Argomedia Sp. z o.o.).

Daty projekcji filmu „Papusza”:

  • 01.07, 20:00 Grand Hall 
  • 02.07, 13:30 Pupp
  • 04.07, 9:00 Drahomira Cinema

Konkurs East of the West

W konkursowej sekcji East of the West, która prezentuje debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej, znalazły się dwa współfinansowane przez PISF obrazy: „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego (jego debiut „W sypialni” prezentowano podczas ubiegłorocznego festiwalu w sekcji Forum Niezależnych; „Płynące wieżowce” światową premierę miały podczas MFF Tribeca w Nowym Jorku) oraz „Dziewczyna z szafy” – pełnometrażowy debiut Bodo Koxa, który od 14 czerwca można oglądać w polskich kinach. W obradach pięcioosobowego jury konkursu pod przewodnictwem Évy Vezér weźmie udział polski reżyser Piotr Mularuk (światowa premiera jego filmu „Yuma” odbyła się podczas 47. MFF w Karlowych Warach).

Daty projekcji filmu „Płynące wieżowce”:

  • 02.07, 16:00 Karlovy Vary Theatre
  • 03.07, 13:30 Lazne III  

Daty projekcji filmu „Dziewczyna z szafy”:

  • 03.07, 18:30 Karlovy Vary Theatre
  • 04.07, 16:30 Lazne III

Konkurs Filmów Dokumentalnych

W konkursie filmów dokumentalnych wśród 16 tytułów znalazł się pełnometrażowy film „Lalkarz” („The Man Who Made Angels Fly”) Wiktorii Szymańskiej. Film ten jest biograficzną impresją, w której polska reżyserka opowiada o życiu Michaela Meschke – urodzonego w Gdańsku w 1931 roku jednego z najsłynniejszych twórców teatru lalek na świecie. Wśród konkursowych dokumentalnych filmów krótkometrażowych znalazł się film „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, prezentowany dotąd m.in. na festiwalu IDFA w Amsterdamie. Konkursowe filmy oceni pięcioosobowe jury pod przewodnictwem dyrektora Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztofa Gierata.

Daty projekcji filmu „Lalkarz” („The Man Who Made Angels Fly”):

  • 30.06, 18:30 Cas Cinema
  • 01.07, 14:00 Drahomira Cinema

Daty projekcji filmu „Rogalik”:

  • 04.07, 15:30 Cas Cinema
  • 05.07, 17:00 Drahomira Cinema

Sekcja Variety’s Ten Euro Directors to Watch

„Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego znalazła się wśród dziesięciu europejskich filmów, które zostaną pokazane w pozakonkursowej sekcji Variety’s Ten Euro Directors to Watch (dawniej Variety Critics’ Choice) na festiwalu w Karlowych Warach. Ta kategoria jest jedną z najpopularniejszych na festiwalu – istnieje od 16 lat. Dziesięciu reżyserów z całej Europy prezentuje w niej swoje filmy, wyselekcjonowane przez krytyków branżowego magazynu Variety. Wśród docenionych przez ten prestiżowy periodyk znalazł się m.in. współfinansowany przez PISF film „Rewers” Borysa Lankosza, prezentowany w tej sekcji w Karlowych Warach w 2010 roku.

Daty projekcji filmu „Drogówka”:

  • 30.06, 21:30 Small Hall
  • 06.07, 22:30 Lazne III

Forum Niezależnych

Do konkursowej sekcji Forum Niezależnych (Forum of Independents) został wybrany film fabularny „Kamczatka” Jerzego Kowyni (produkcja Sagittarius Film). Film opowiada o kilku dniach z życia więźnia, który otrzymuje przepustkę by uczestniczyć w pogrzebie swojej matki.

Daty projekcji filmu „Kamczatka”:

  • 02.07, 21:30 Cas Cinema
  • 03.07, 10:30 Lazne III

Pozostałe sekcje festiwalu

Współfinansowane przez PISF tytuły pojawią się również w pozakonkursowych sekcjach festiwalu. W programie Horyzonty (Horizons), prezentującym 31 filmów z ważniejszych światowych festiwali znajdzie się „Kongres” Ariego Folmana. „Kongres” był filmem otwarcia sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight) 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Daty projekcji filmu „Kongres”:

  • 30.06, 9:30 Small Hall
  • 5.07, 19:00 Pupp

W sekcji Another View, prezentującej 29 filmów o wyjątkowych walorach artystycznych zaprezentowany zostanie film „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. W sekcji tej prezentowano w ostatnich latach takie polskie filmy jak „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego (2011) czy „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego (2012).

Daty projekcji filmu „Jesteś Bogiem”:

  • 30.06, 13:00 Congress Hall
  • 03.07, 10:00 Espace Dorleans Cinema
  • 04.07, 22:30 Lazne III

W programie Czeskie filmy 2012-2013 pokazana zostanie czesko-polsko-słowacka koprodukcja „W cieniu” („In The Shadow”) w reżyserii Davida Ondříčka ze zdjęciami Adama Sikory. W programie The Fresh Selection, prezentującym 5 najbardziej obiecujących młodych twórców znalazł się film krótkometrażowy „Co raz zostało zapisane” Martina Ratha.

Daty projekcji filmu „W cieniu”:

  • 28.06, 15:30 Cas Cinema
  • 04.07, 12:30 Small Hall

Daty projekcji filmu „Co raz zostało zapisane”:

  • 01.07, 19:00 Espace Dorleans Cinema
  • 05.07, 16:00 Espace Dorleans Cinema

Works in Progress 2013

Works in Progress to szereg warsztatów i prezentacji najnowszych produkcji filmowych. W jednej z sekcji Works in Progress – cyklu Docu Talents from the East odbywają się spotkania dla twórców dokumentów. Program Works in Progress ma za zadanie znalezienie dla danego filmu agentów sprzedaży i dystrybutorów. Works In Progress to także rodzaj pitchingu i szansa na prezentację danego filmu – niedawno ukończonego, lub będącego w postprodukcji – na innych międzynarodowych festiwalach filmowych. W panelu Works In Progress mogą brać udział filmy m.in. z Czech, Albanii, Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Rosji, Ukrainy, a także z Polski.

 

Spotkanie Works In Progress odbędzie się 1 lipca (Congress Hall, Hotel Thermal). Naszą kinematografię wśród 19 tytułów reprezentować będzie w tym roku współfinansowany przez PISF film „Performer” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy. W Docu Talents from the East wśród 13 projektów są także filmy współfinansowane przez PISF: „Gottland” (reżyserzy: Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Rozálie Kohoutová, Viera Čákanyová, Radovan Síbrt, Bohdan Bláhovec, Klára Tasovská), „Powroty Agnieszki H.” Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego oraz „Agfa 1939” Michała Wnuka. Prezentacja Docu Talents odbędzie się 2 lipca (Becher´s Villa).

 

48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 28 czerwca – 6 lipca.

 

Więcej informacji: www.kviff.com.

 

Marta Sikorska

27.06.2013

Galerie zdjęć