Rusza 9. Planete+ Doc

Planete+ Doc logo

 

Rozpoczyna się 9. edycja współfinansowanego przez PISF festiwalu Planete+Doc. Impreza potrwa do 20 maja.

Planete+ Doc już po raz 9.

9. Planete+ Doc Film Festival  potrwa do 20 maja. Projekcje odbywają się w warszawskich kinach: Kinoteka, Luna i Kino.Lab oraz po raz pierwszy równolegle we Wrocławiu (14-20 maja). Ponadto, w ramach „Weekendu z festiwalem Planete+ Doc” (11-13 maja) impreza odbędzie się także w kinach studyjnych w 23 miastach w Polsce. Gośćmi festiwalu będą m.in. Charlotte Rampling, Tony Gatlif, James Marsh, Michael Glawogger, Wiktor Kossakowski i Wiktor Jerofiejew.

Konkurs Główny o Nagrodę Millenium

W konkursie głównym festiwalu filmowego Planete+ Doc o Nagrodę Millennium i 8 000 euro walczy w tym roku 16 filmów. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Sam Green, Maria Zmarz-Koczanowicz, Rick Minnich. Pełna lista filmów Konkursowych: planetedocff.pl.

Nagroda Magicznej Godziny

W tegorocznym konkursie filmów średniometrażowych o Nagrodę Magicznej Godziny i 4000 euro walczy 15 tytułów. Filmy oceniać będzie jury w składzie: Anna Wydra, Walter Stockman i Sara Garcia Villanueva, Nagroda ufundowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej:

  • „Miliard szczęśliwych ludzi” Macieja Bochniaka
  • „Siostry lekkich obyczajów” („Meet the Fokkens”) Roba Schröder i Gabriëlle Provaas (film prezentowano podczas ostatniego festiwalu Hot Docs w Kanadzie)
  • „Słodkie sny Mustafy” („Mustafa’s Sweet Dreams”) Angelosa Abazoglou (premiera podczas Berlinale 2012)

Nowe sekcje tematyczne

  • „Literatura i film” poświęcona literaturze i jej twórcom – w tej sekcji znajdzie się m.in. film „Wisława Szymborska. Koniec i początek” Johna Alberta Jansena o polskiej poetce. W tej sekcji widzowie festiwalu obejrzą m.in. filmy poświęcone Margaret Atwood, Wiktorowi Jerofiejewowi czy Jackowi Kerouakowi.
  • „Oblicza rewolucji” – filmy ukazujące procesy rewolucyjne i mechanizmy powstawania ich wizerunku. Wśród przedstawionych tytułów znajdą się m.in. takie filmy jak nagrodzony w Sundance „5 rozbitych kamer” Emada Burnata i Guy’a Davidiego czy „Anonymus – są nas tysiące” Briana Knappenbergera. W programie znajdą się także najnowsze filmy opisujące wydarzenia w Egipcie i Grecji.
  • „Planete+ Doc Special” – sekcja prezentująca filmy fabularne zacierające granice pomiędzy kinem fabularnym a dokumentalnym – tutaj pokazane zostaną m.in. „Play” Rubena Östlunda, „Hell” Tima Fehlbauma i „Oburzeni” Tony’ego Gatlifa.

Polskie filmy

W tym roku swoje światowe premiery, obok filmu Tomasza Wolskiego będą miały dwa tytuły: „Awatary jako prostytutki” Piotra Kopika oraz „I Want (No) Reality” Anny Brzezińskiej. W programie 9. Planete+ Doc znajdą się również: „Kołysanka z Phnom Penh” Pawła Kloca, „Paparazzi” Piotra Bernasia, „I Bóg stworzył seks” Konrada Szołajskiego, „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka, „Co się wydarzyło na wyspie Pam” Elizy Kubarskiej, „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego, „Decrescendo” Marty Minorowicz oraz „Wszystko płynie” Piotra Ivana Ivanova i Krzysztofa Dziomdziory.

10 sekcji konkursowych

W programie festiwalu jest 10 sekcji konkursowych, m.in.

  • Green Warsaw Award dla filmów o tematyce ekologicznej
  • Amnesty International dla filmów mówiących o prawach człowieka
  • Nos Chopina dla filmów o tematyce muzycznej
  • Canon Cinematography Award dla twórców obrazu.

Na festiwalu zostanie także wręczona Nagroda Blogerów 9/9 i Nagroda Publiczności.

Retrospektywa – Harun Farocki

Harun Farocki to wybitny niemiecki reżyser z dorobkiem ponad 100 filmów i teoretyk filmów dokumentalnych, który od lat 60. XX wieku tworzy zaangażowane kino dokumentalne, a od końca lat 90. instalacje filmowe w najważniejszych galeriach świata. Po raz pierwszy jego dorobek artystyczny zostanie zaprezentowany w Polsce. W ramach festiwalu artysta otworzy w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawę swoich prac oraz towarzyszącą jej retrospektywę filmów, która odbędzie się w Kino.Lab i Kinotece.

Muzyka, sztuka, polityka i kontrowersje

W pozakonkursowych prezentacjach nie zabraknie filmów muzycznych (m.in. o zespołach Morphine i A Tribe Called Quest)  oraz  dokumentów o wydarzeniach artystycznych. W programie festiwalu pojawią się koncerty, ale także spotkania i debaty – m.in. odbędzie się dyskusja wokół głośnego filmu „Putin’s Kiss”. Po raz drugi w programie festiwalu znajdzie się również cross-gatunkowa sekcja „LSD: Love, Sex & Dreams”. W jej ramach odbędą się nocne pokazy najbardziej kontrowersyjnych filmów dokumentalnych ostatnich lat.

Warsztaty Doc Next i konferencja

Po raz pierwszy w programie festiwalu znajdzie się propozycja dla na najmłodszych adeptów sztuki filmowej. W warszawskiej Kinotece zainaugurowana zostanie polska edycja międzynarodowego projektu Doc Next – organizowanych wspólnie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” warsztatów filmowych dla młodych twórców stawiających pierwsze kroki w świecie filmu dokumentalnego. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. pokazy krótkich filmów młodych twórców dokumentalnych, spotkania z zaproszonymi gośćmi – filmowcami, ekspertami i teoretykami kina, a o oprawę muzyczną i wizualną zadbają DJe i VJe.

Osoby zainteresowane filmem dokumentalnym będą mogły również wziąć udział w organizowanej wspólnie ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej interdyscyplinarnej konferencją naukową „Między tradycją a mockumentary. Perypetie współczesnego dokumentu”.

 

Więcej informacji: www.planetedocff.pl.

11.05.2012