Ruszył nabór do programu dla filmowców z Ukrainy

Ruszył nabór do współfinansowanego przez PISF programu reżysersko-scenariuszowego Film Bridge – Ukraine. W jego ramach twórcy z Ukrainy będą mieli szansę bezpłatnie, pod okiem wykładowców Wajda School i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, rozwinąć projekty fabularne i dokumentalne. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 października br.

Spośród nadesłanych zgłoszeń, organizatorzy wybiorą sześć osób. Celem fabularzystów będzie stworzenie podczas programu szczegółowo dopracowanego treatmentu/pierwszej wersji scenariusza oraz gotowej sceny z rozwijanego tekstu, celem dokumentalistów – krótkiego ćwiczenia/krótkiego filmu dokumentalnego.

Zainicjowany i realizowany przez Wajda School (we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową) autorski program Film Bridge-Ukraine rozpocznie się w grudniu br. i potrwa kilka miesięcy w formule stacjonarnej oraz online. Opierać się będzie na zajęciach grupowych, praktycznych warsztatach oraz indywidualnej pracy pod okiem opiekuna. Uczestnicy wezmą również udział w realizacji zdjęć do krótkiego projektu dokumentalnego.  

Wykładowcami będą Wojciech Marczewski, Robert Gliński, Denijal Hasanović, Udayan Prasad, Andrzej Fidyk, Jerzy Rados oraz pomysłodawca i koordynator programu – Filip Marczewski. 

Twórcom programu zależy na tym, by po zakończeniu programu jego uczestnicy byli wyposażeni w pakiet, z którym będą mogli z powodzeniem szukać producentów i starać się o realizację swoich projektów.

Kto może się zgłaszać? 

Do programu zaproszeni są obywatele Ukrainy, którzy porozumiewają się w języku polskim lub angielskim oraz mają własny pomysł na film. Mogą to być zarówno osoby przed debiutem reżyserskim (w tym scenarzyści, operatorzy i aktorzy, którzy chcą rozwinąć się na polu reżyserskim), jak i te, które mają na swoim koncie pierwsze pełnometrażowe produkcje.  

Co musi zawierać zgłoszenie?

Zgłoszenie musi być przygotowane w języku polskim lub angielskim. Powinno zawierać:  

  • treatment fabularny, który będzie rozwijany w trakcie programu (maksymalnie 5 stron maszynopisu);  
  • jedną w pełni rozpisaną scenę dialogową (najważniejsza scena z projektu fabularnego); 
  • treatment dokumentalny (związany z bohaterem, oparty o własne doświadczenia) lub/i treatment dokumentalny na dowolny temat (maksymalnie na 1 stronę maszynopisu każdy). Szczegóły rekrutacji znajdują się na stronie: https://wajdaschool.pl/film-bridge-ukraine/Ewentualne pytania należy zadawać poprzez e-mail: filmbridge@wajdaschool.pl 

Szczegóły rekrutacji znajdują się na stronie: https://wajdaschool.pl/film-bridge-ukraine.
Ewentualne pytania należy zadawać poprzez e-mail: filmbridge@wajdaschool.pl.

08.09.2022