Rybkowski i Bernstein w Iluzjonie

4 kwietnia obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Jana Rybkowskiego, wybitnego reżysera i scenarzysty, twórcy niezapomnianych adaptacji literatury polskiej takich jak „Chłopi” czy „Kariera Nikodema Dyzmy”.

 

W sumie Rybkowski zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych, bardzo różnorodnych w tematyce i treści – od typowych dzieł socrealizmu, propagujących idee wymuszane przez ówczesną politykę ustrojową, przez kameralne obrazy psychologiczne i komedie, do adaptacji literackich.

Temat polskiej historii

W przeglądzie kina Iluzjon znalazły się niezwykle poruszające filmy dotykające problemu rozliczenia z traumą II wojny światowej, jak „Dziś w nocy umrze miasto” (1961) – opowiadający o nalocie wojsk alianckich na Drezno w 1945 roku, „Kiedy miłość była zbrodnią” źle przyjęty przez „obrońców polskości” film o trudnych relacjach polsko-niemieckich oraz „Wniebowstąpienie”. W cyklu wyświetlona będzie także pierwsza część cieszącej się ogromnym powodzeniem trylogii komediowej o przygodach Pana Anatola – „Kapelusz Pana Anatola”.

 

Przegląd Kariera Jana Rybkowskiego – Szkic do portretu twórcy będzie trwał w dniach 4-12 kwietnia.

Hollywoodzkie produkcje

W cyklu Klasycy Muzyki Filmowej Iluzjon pokaże w kwietniu filmy, do których muzykę skomponował Amerykanin Elmer Bernstein. Będą to hollywoodzkie produkcje, między innymi klasyczny western „Gwiazda szeryfa” (1957), adaptacja powieści Harper Lee opisująca Południe Stanów Zjednoczonych „Zabić drozda” (1963) z Oscarową kreacją Gregory Pecka (nominacja za muzykę), romantyczna opowieść o związku dwojga niemłodych już ludzi „Spacer w wiosennym deszczu” (1970), szalona komedia „Czy leci z nami pilot?” (1980) oraz oparty na faktach dramat „Moja lewa stopa” (1989) z nagrodzoną Oscarem rolą Daniela Day-Lewisa.

 

Przegląd, na który złoży się 11 tytułów, będzie trwał od 1 do 20 kwietnia.

 

Szczegółowy program obu przeglądów na: www.fn.org.pl.

03.04.2012