Sekcja Screen 2. edycji Artloop

W programie rozpoczynającego się 5 września 2. festiwalu artystycznego Artloop znajdą się filmy dokumentalne i eksperymentalne. W Sopocie będzie można obejrzeć m.in. retrospektywę Lecha Kowalskiego, filmy z festiwalu Biennale Mediów Elektronicznych WRO oraz produkcje pokazywane wcześniej na 13. festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.

Hasło tegorocznej edycji – Mind The Gap!

Temat przewodni drugiej edycji festiwalu Artloop związany z eksplorowaniem i uzupełnianiem braków znajduje swoje odzwierciedlenie także w sekcji Screen. W znanym już z wcześniejszych odsłon festiwalu mariażu form eksperymentalnych, dokumentów o artystach, fabuł wkraczających w obszar art worldu, a także prac wideo, w tym roku szczególne miejsce zajmą formy audiowizualne pod hasłem Mind The Gap!. Konfrontacje z niemożnością znalezienia punktów odniesienia i egzystencjalnym doświadczeniem pustki, z którego wyniknęło wytworzenie się postaw kontrkulturowych od lat 70. XX wieku, pokażemy na różnorodnych przykładach. Pod hasłami Punk, Dezintegracja i Nad krawędzią spróbujemy, dzięki artystom wizjonerom, spojrzeć na dzisiejszy świat z nadzieją – piszą organizatorzy imprezy.

Lech Kowalski

Ten filmowiec, reżyser, aktywista i edukator zaprezentuje premierowo w Sopocie retrospektywny zestaw swoich najgłośniejszych muzycznych filmów dokumentalnych jak: „Is De De Home?”, tworzoną kilkanaście lat biografię wokalisty The Ramones; „D.O.A. A Rite of Passage” (1981), swoistą rejestrację korzeni punk rocka, z udziałem m.in. Sex Pistols, Generation X, The Clash i Iggy Popa; „Born to Lose: The Last Rock and Roll Movie” (1999), dokument o tragicznym życiu gitarowego mistrza Johnny Thundersa (Heartbreakers). Kowalski spotka się z publicznością i opowie także o swoim nowym, współfinansowanym przez PISF i nagrodzonym w Marsylii filmie „Świat w budowie” („Holy Field Holy War”), który odzwierciedla postawę niepokornego wobec systemu korporacyjnego artysty, ujmującego się za prawami mieszkańców Podlasia do życia w nieskażonych przemysłem wydobywczym warunkach.

Nietypowe kino

Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie zestaw 26 minutowych dzieł z kolekcji wiedeńskiego SIXPACKFILM zrealizowanych w latach 1995-2012 przez najważniejszych artystów wizualnych i filmowców świata, m.in. Stan Brakhage’a, Agnès Varda, Jonas Mekasa, Apichatpong Weerasethakula, Jean-Luc Godarda oraz Davida Lyncha. Każdy z twórców  zrealizował samodzielne, dzieło, zaskakujące mieszczące się pomiędzy wypowiedzią polityczną, teledyskiem, minimalistyczną etiudą i antyestetyczną abstrakcją. Opowieścią o metamorfozie kina są filmy „Side by Side” i nowelowy „3X3D”. Ten pierwszy, którego producentem jest Keanu Reeves jest prowokacyjną podróżą przez techniczne i estetyczne skutki przejścia z tradycyjnej technologii filmowej na cyfrową. Natomiast w filmie nowelowym „3x3D”  Jean-Luc Godard, Peter Greenaway i Edgar Pêr prezentują unikalne, autorskie wizje ewolucji kina inspirowanego technologią 3D, jej oddziaływaniem na widownię.

 

Więcej informacji o filmach w programie Artloop: www.artloop.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

 

26.08.2013