Siedmioosobowa komisja wybierze polskiego kandydata do Oscara

Znamy skład siedmioosobowej Komisji Oscarowej pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej, która wybierze polskiego kandydata do 95. Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na zgłoszenia filmów czekamy do 12 sierpnia (piątek) do godz. 15.00.

Skład komisji, powołany przez Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego, zaakceptował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej.

1. Ewa Puszczyńska (Przewodnicząca Komisji) – producentka m.in. filmów „Ida” (laureat Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy), „Zimna wojna” (nominacja do Oscara w trzech kategoriach) oraz „Quo vadis, Aida?” (nominacja do Oscara dla filmu międzynarodowego);
2. Radosław Śmigulski – Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej;
3. Jan A.P. Kaczmarek – kompozytor; laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”;
4. Sean Bobbit – producent m.in. filmu „Loving Vincent” (nominacja do Oscara dla filmu animowanego);
5. Tadeusz Łysiak – reżyser nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu „Sukienka”;
6. Mariusz Łukomski – producent, dystrybutor. Prezes zarządu firmy Monolith Films. Członek Polskiej Akademii Filmowej;
7. Kamila Morgisz – Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Kryteria kwalifikacji filmu

Film międzynarodowy jest definiowany jako film pełnometrażowy (ponad 40 minut) wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki i ich terytoriami z przeważającą (ponad 50 proc.) ścieżką dialogową w języku innym niż angielski. Dozwolone są pełnometrażowe filmy animowane i dokumentalne.

Wybrany film musi być wyświetlany po raz pierwszy w kraju pochodzenia nie wcześniej niż 1 stycznia 2022 r. i nie później niż 30 listopada 2022 r. oraz być po raz pierwszy pokazany publicznie przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie.

• Wybrane filmy, które miały wcześniej zaplanowaną premierę kinową, ale są w pierwszej kolejności udostępniane za pośrednictwem renomowanej komercyjnej usługi dystrybucji strumieniowej lub VOD, mogą kwalifikować się do otrzymania nagrody pod następującymi warunkami:

– dostarczenia do Akademii dokumentacji – dokument(y) oryginalny(e) i tłumaczenie na język angielski z ustalonymi przez rząd datami zamknięcia kin/kin, wcześniej planowaną premierą kinową oraz umowami na dystrybucję lub VOD;

– film spełnia wszystkie inne wymagania kwalifikacyjne.

• Aby filmy łatwiej spełniały wymagania dotyczące dystrybucji kinowej Akademia pozwoli filmom zakwalifikować się, jeżeli zostały pokazane poza krajem pochodzenia, pod warunkiem, że film jest wyświetlany poza Stanami Zjednoczonymi i ich terytoriami przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie w ramach płatnych biletowanych pokazów. Międzynarodowy Komitet Wykonawczy ds. Filmów Fabularnych będzie nadal oceniał wszystkie kwestie dotyczące zasad i kwalifikowalności.

W zgłoszeniach prosimy przesłać:

  • dane produkcyjne: pełną listę obsady i ekipy pojawiającą się w napisach końcowych w języku angielskim;
  • biografię i filmografię reżysera przetłumaczoną na język angielski;
  • listę polskich i zagranicznych festiwali, w których film brał udział oraz ewentualne nagrody, terytoria sprzedaży, informacje o datach planowanej dystrybucji w kraju, a jeżeli już się odbyła, to informacje o ilości widzów;
  • link do filmu do celów głosowania dla polskiej Komisji Oscarowej.

Producent filmu wybranego jako oficjalny kandydat do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zostanie poproszony również o przesłanie dodatkowych informacji:

  • treści do mediów cyfrowych;
  • opublikowane reklamy weryfikujące siedmiodniowy seans kinowy;
  • 3 do 5 reprezentatywnych fotosów z filmu, w tym wyznaczony fotos główny;
  • zdjęcie reżysera;
  • plakat z premiery kinowej filmu;
  • jedną (1) kliszę filmową 35 mm / 70 mm lub DCP, wszystkie z dokładnymi napisami w języku angielskim;
  • bezpieczny i chroniony hasłem link do filmu lub 50 płyt DVD z filmem, bez trailerów i innych materiałów zewnętrznych, które mogą być odtwarzane w odtwarzaczach DVD o standardowej rozdzielczości Region 0 / NTSC.

Płyty DVD muszą znajdować się w osobnych papierowych koszulkach i muszą zawierać tylko tytuł filmu, czas trwania i kraj. Żadne grafiki, materiały promocyjne, informacje kontaktowe, nazwa firmy lub logo filmu nie są akceptowane na etykietach i koszulkach DVD. Prosimy też o niewysyłanie płyt Blu-ray. Prosimy o przesłanie pełnego zgłoszenia do 12 sierpnia 2022 do godz. 15.00 na adres: agnieszka.kazubek@pisf.pl

03.08.2022