„Silent Love” i „Koniuncja” z nagrodami na DOK Leipzig

Dokument „Silent Love” Marka Kozakiewicza otrzymał nagrodę MDR Film Prize dla Najlepszego Filmu z Europy Wschodniej na festiwalu DOK Leipzig. Z kolei „Koniunkcja” Marty Magnuskiej zdobyła statuetkę Złotego Gołębia dla najlepszej krótkometrażowej animacji. Obie produkcje dofinansował PISF.

DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każ­dego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów. Na tegoroczny DOK Leipzig zgłoszono ponad 3000 filmów. Do oficjalnej selekcji festiwalu wybrano 255 tytułów z 55 krajów.

W programie 65. edycji wydarzenia, która odbyła się w dniach 17-23 października w Lipsku, znalazło się łącznie siedemnaście polskich filmów. Oprócz nagrodzonych produkcji, w sekcjach konkursowych znalazły się – „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Rewolucje 21” Martyny Peszko, „Lombard” Łukasza Kowalskiego, „To nie będzie film festiwalowy” Julii Orlik czy „Slow Light” duetu Kijek/Adamski. 

„Silent Love”

Film Marka Kozakiewicza, który jest jego reżyserem, autorem zdjęć i operatorem dźwięku – miał swoją światową premierę podczas festiwalu Visions du Reel w Nyon w Szwajcarii. Obraz, który jest polsko-niemiecką koprodukcją, znalazł się również w programie kanadyjskiego festiwalu Hot Docs czy IDFA w Amsterdamie. To subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych; o tym, że mając odwagę kochać, musimy zmierzyć się ze swoimi lękami.

Po śmierci mamy, 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. Zaczyna pełnić rolę zarówno jego mamy, jak i taty. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla swojego brata. Jest jednak coś, co przed nim ukrywa – to jej wieloletnia relacja z Mają. Na naszych oczach buduje się nowa, niekonwencjonalna rodzina w konserwatywnym otoczeniu małej, polskiej wsi.

„Koniunkcja” 

To 7-minutowy film, który miał swoją światową premierę na festiwalu w Locarno. Obraz w reżyserii Marty Magnuskiej wykonany został w rysunkowej technice animacji poklatkowej. Producentami filmu są Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek (Animoon) w koprodukcji z łotewskim studiem Atom Art.

„Koniunkcja” to studium relacji między dwójką bohaterów dzielącym ze sobą życiową przestrzeń. Kobieta i mężczyzna znajdują się w pokoju, gekon siedzi w terrarium, a kilka much krąży wokół lampy. Stopniowo znajdujemy coraz więcej zależności i analogii między ich działaniami i obserwowanymi elementami, w miarę jak rytm ich wszechświatów przyspiesza. Ukazane mikrokosmosy wydają się rytmicznie oddziaływać na siebie i przynależeć do wyższego, kosmicznego porządku.

25.10.2022