„Śniegu już nigdy nie będzie” w finale Arab Critics’ Award

Współfinansowany przez PISF film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Śniegu już nigdy nie będzie” znalazł się w trójce finalistów 2. edycji Arab Critics’ Award dla Najlepszego Europejskiego Filmu 2021. Dwa pozostałe obrazy to „Aida” Jasmili Žbanić – koprodukcja ośmiu państw, w tym Polski oraz niemiecki „Undine” w reżyserii Christiana Petzolda.

Arab Critics’ Award dla Najlepszego Filmu Europejskiego to wspólna inicjatywa European Film Promotion i Arab Cinema Center powstała w 2019 roku. Laureatką pierwszej edycji została Labina Mitevska, producentka i aktorka macedońskiego filmu „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”. W jury nagrody, któremu przewodniczy Ola Kamel Al-Sheikh zasiada obecnie 54 najbardziej opiniotwórczych arabskich krytyków filmowych z 14 krajów. Tegorocznym partnerem wydarzenia jest Cairo International Film Festival, podczas którego zostanie w grudniu br. ogłoszony zdobywca nagrody.

„Śniegu już nigdy nie będzie” („Never gonna snow again”) to polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy i pierwszy polski film od pięciu lat, który znalazł się w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji. Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta był ponadto prezentowany w ramach pokazów marketowych na TIFF Industry w Toronto, a także znalazł się w konkursach 28. EnergaCAMERIMAGE oraz 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Fabuła i twórcy

Obraz duetu Szumowska-Englert powstał w oparciu o ich wspólny scenariusz. W obsadzie znaleźli się: Alec Utgoff oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Michał Englert, za montaż: Jarosław Kamiński i Agata Cierniak, za dźwięk: Kacper Habisiak, Marcin Kasiński i Marcin Jachyra. Kierownictwo produkcji sprawowali: Dagmara Bagnecka i Stefaan Schieder. Scenografię przygotowała Jagna Janicka, kostiumy – Katarzyna Lewińska, charakteryzację – Waldemar Pokromski. Producentami są: Agnieszka Wasiak i Mariusz Włodarski z Lava Films, Viola Fügen i Michael Weber z Match Factory Productions, Małgorzata Szumowska i Michał Englert, a koproducentami: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Kino Świat, DI-Factory, Bayerischer Rundfunk we współpracy z Arte.

27.11.2020