Spotkanie z nominowanymi do Orłów 2010

Nominowani do Orłów 2010
Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Dziś w Pałacu Zamoyskich w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie z nominowanymi do Polskich Nagród Filmowych Orły 2010. Wyróżnieni twórcy, aktorzy i producenci, jak również przedstawiciele dystrybutorów filmów nominowanych w kategorii „Najlepszy Film Europejski” odebrali nominacje z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, honorowego patrona tegorocznej edycji nagród.

 

Podczas spotkania Dariusz Jabłoński, prezes Niezależnej Fundacji Filmowej, organizującej „Orły”, odczytał list, jaki wystosowała Europejska Akademia Filmowa do nominowanych.

 

– Tylko razem będziemy w stanie wzmacniać i chronić europejskie kino, dlatego będziemy zaszczyceni, jeśli wy – nasi polscy koledzy i przyjaciele przyjmiecie nasze zaproszenie i zostaniecie członkami Europejskiej Akademii Filmowej. Członkostwo da wam możliwość aktywnego angażowania się w proces głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe. Gratuluję wam nominacji i życzę szczęścia w konkursie Polskich Nagród Filmowych Orły – napisała dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej Marion Döring w imieniu Wima Wendersa – prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej.

 

Jednocześnie z rąk Ministra Kultury nominowani do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych odebrali zaproszenia do członkostwa w Polskiej Akademii Filmowej.

 

Podczas konferencji prasowej zostało ogłoszone również nazwisko laureata nagrody za Osiągnięcia Życia. Tegorocznym Laureatem tego wyróżnienia został pisarz, scenarzysta i reżyser Jerzy Stefan Stawiński. Statuetkę Orła otrzyma on podczas ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2010, która odbędzie się 1 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

Jerzy Stefan Stawiński urodził się w 1921 r. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 i w obronie Warszawy. W czasie okupacji członek AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wzięty do niewoli do maja 1945 był więźniem oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu służył w Korpusie Polskim we Włoszech, później przebywał w Anglii. W 1947 powrócił do kraju.

 

W 1956 r. zadebiutował jako scenarzysta filmu „Człowiek na torze” Andrzeja Munka (scenariusz został oparty na opowiadaniu Stawińskiego „Tajemnica maszynisty Orzechowskiego”). Jest współtwórcą Polskiej Szkoły Filmowej – pierwszego powojennego pokolenia filmowców, których dokonania znalazły uznanie na całym świecie. Autorstwa Jerzego Stefana Stawińskiego jest m.in. scenariusz do  filmu Andrzeja Wajdy „Kanał” (1956), oparty na własnych doświadczeniach powstańczych. Jerzy Stefan Stawiński pisał również dla Andrzeja Munka – wspólnie stworzyli filmy takie jak „Eroika” (1957) i „Zezowate szczęście” (1960). W dorobku Stawińskiego znalazły się również takie tytuły jak „Krzyżacy” (1960) Aleksandra Forda, „Akcja pod Arsenałem” (1977) Jana Łomnickiego czy „Godzina W” (1979) Janusza Morgensterna.

 

Artysta był jednym z członków „Buntu Scenarzystów” – nieformalnej grupy, która w latach sześćdziesiątych, sprzeciwiając się sposobom realizacji ich pomysłów, sama zaczęła kręcić własne scenariusze. Stawiński wyreżyserował wówczas filmy „Rozwodów nie będzie”(1963) i „Pingwin”(1964). W ostatnich latach był autorem scenariuszy do filmów „Pułkownik Kwiatkowski”(1995) Kazimierza Kutza i „Jutro pójdziemy do kina” (2007) Michała Kwiecińskiego. Niedawno ukazały się dwie książki dotyczące dorobku Stawińskiego – zbiór rozmów, jakie przeprowadziła z nim Barbara Giza pt.  „Do filmu trafiłem przypadkiem” (2007) oraz wybór scenariuszy filmowych jego autorstwa (2009).

24.02.2010