Film 1,2: Będzie się działo

W piątek w warszawskim kinie Iluzjon odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Film 1,2. Grupa młodych filmowców – autorów przygotowujących pierwszy i drugi film – działa, by ułatwić debiutantom zrobienie filmu, promować twórczość młodych i zabiegać o ich prawa na rynku kinematografii. Film 1,2 skupia przedstawicieli różnych specjalności: reżyserów, scenarzystów, producentów, montażystów, dźwiękowców i innych. Do współpracy zaprasza wszystkich.

Założycielami Stowarzyszenia byli Andrzej Czarnecki, Jacek Nagłowski, Sławomir Fabicki, Marcin Wrona i Andrzej Jakimowski. Teraz w zarządzie i władzach zasiadają m. in: Piotr Stasik, Wojciech Kasperski, Agnieszka Trzos, Katarzyna Klimkiewicz, Kuba Kosma, Mateusz Werner i Artur Wyrzykowski. Wiele z tych osób było na piątkowym spotkaniu w Iluzjonie.

Impreza zaczęła się od projekcji krótkometrażowego filmu „Hanoi – Warszawa” Kasi Klimkiewicz, współprodukowanego przez Stowarzyszenie. Potem uczestnicy przenieśli się z otwartego tego dnia specjalnie dla nich kina Iluzjon do Zaklętych Rewirów, knajpki mieszczącej się na tyłach budynku. W tłocznej, zadymionej atmosferze filmowcy rozmawiali swoich pomysłach i kinie. Większość dobrze się zna, więc było to też spotkanie starych przyjaciół. Bo Stowarzyszenie wychodzi z założenia, że budowanie kontaktów jest w pracy filmowca równie ważne, co współpraca z instytucjami i profesjonalny rozwój projektów.

Dlatego też w połowie stycznia uruchomiony został stolik Stowarzyszenia w klubokawiarni Chłodna 25. Co wtorek spotykają się przy nim reżyserzy, scenarzyści i pisarze związani z Film 1,2. Ale przyjść i opowiedzieć o swoich projektach może każdy filmowiec.

 


Stolik Stowarzyszenia Film 1,2 na Chłodnej 25

Stowarzyszenie planuje też na ten rok warsztaty dla młodych profesjonalistów: reżyserów, scenarzystów, producentów, kompozytorów, reżyserów dźwięku i specjalistów od postprodukcji. Będą się one zawsze opierać na wypracowaniu najlepszego sposobu współpracy zawodowców z różnych specjalności. Kilkudniowe spotkania i zjazdy pozwalają lepiej się dogadać i zrozumieć punkt widzenia drugiej strony. Jesienią ubiegłego roku taka impreza, skupiająca reżyserów i ludzi pióra, odbyła się Białogórze nad morzem.

Stowarzyszenie proponuje też krótsze, panelowe spotkania i dyskusje. Mają wziąć w nich udział krytycy filmowi, organizatorzy przeglądów i festiwali filmowych oraz prawnicy specjalizujący się w prawie autorskim i prawach do utworu oraz zasadach działania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Tematy spotkań mają odpowiadać na zapotrzebowanie twórców. W zeszłym roku takim panelem dyskusyjnym było „Krytycznie o krytyce”, na którym filmowcy rozmawiali z ludźmi mediów o tym, jakie powinny być nowoczesna krytyka i PR.

Stowarzyszenie zaprasza na wszystkie swoje następne spotkania, warsztaty i panele. Najbliższe walne zebranie odbędzie się w maju. Informacje, ogłoszenia i aktualności można znaleźć na ich stronie: www.film12.org.pl.

Aleksandra Różdżyńska

 

01.03.2010