Światowa premiera filmu "Jaster - tajemnica Hela"

15 listopada 2014 podczas Festiwalu Polskich Filmów w Ameryce odbyła się światowa premiera współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu dokumentalnego „Jaster – tajemnica Hela” Marka Tomasza Pawłowskiego i Małgorzaty Walczak.

Film ze wsparciem PISF

Film wyreżyserował Marek Tomasz Pawłowski , reżyser „Uciekiniera”, laureata 13 nagród na międzynarodowych festiwalach, a wyprodukowała Małgorzata Walczak w firmie Zoyda Art Production, która w tym roku obchodzi 15-lecie swojej działalności. Koproducentami są: Mazowiecki Fundusz Filmowy oraz TVP Historia. Film otrzymał dofinansowanie PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jaster pseudonim Hel

Jaster pseudonim Hel, uciekinier z Auschwitz, brawurowy wykonawca wyroków na konfidentach, na skutek tragicznego splotu okoliczności, po serii wsyp w AK w Warszawie latem 1943 roku sam został przez towarzyszy broni niesłusznie posądzony o kolaborację z Niemcami i w trybie pospiesznego, najprawdopodobniej prewencyjnego wyroku zginął w lipcu 1943 roku.  

Próba symbolicznej rehabilitacji

W filmie opowieść nieżyjącej już matki przekazuje w poruszający sposób Bożena Sławińska. Ponieważ ojciec narzeczonej Jastera Danuty był przed wojną przedstawicielem Zeissa na Polskę, mieli swobodny dostęp do klisz. Jaster z narzeczoną ożywają w filmie w kadrach pełnych radości nie przeczuwając, co spotka ich już za kilka miesięcy. Jedna z klisz całe życie była przechowywana przez Danutę w pudełeczku z sekretnym zamknięciem tuż obok łóżka. Nigdy nie dowiedziała się, jak zginął i gdzie jest pochowany. Ponieważ nigdy nie odnaleziono jakichkolwiek dokumentów procesowych Jastera, nie może on formalnie zostać zrehabilitowany. Film jest próbą symbolicznej rehabilitacji oraz wyjaśnienia tragicznych okoliczności jego śmierci.

 

26. Festiwal Filmów Polskich w Ameryce potrwa do 23 listopada 2014.

 

Na podstawie informacji prasowej

17.11.2014