Premiera "Igora i podróży żurawi"

Igor i podróż żurawi. Fot. za tiff.net
„Igor i podróż żurawi”. Fot. za tiff.net

 

Izraelsko-polsko-niemiecka koprodukcja „Igor i podróż żurawi” („Igor and the Cranes’ Journey”) w reżyserii Evgany’ego Rumana zostanie pokazana w sekcji filmów dla dzieci (TIFF Kids) podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, który odbędzie się w dniach 6-16 września 2012. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Pokaz filmu na festiwalu będzie jego światową premierą.

Igor i podróż żurawi

Głównym bohaterem filmu jest trzynastoletni Igor (Itai Shcherback), który emigruje z mamą, Tanią (Ola Schur Selektar), z Rosji do Izraela. Jest rozżalony na swego tatę, Piotra (Tomasz Sobczak), naukowca, który poświęca się wyłącznie badaniom nad migracjami żurawi i nie chce przejąć opieki nad synem. W Tel Awiwie największą pasją wyobcowanego i osamotnionego chłopca jest śledzenie, dzięki specjalnej stronie internetowej, podróży rodziny żurawi, która jest mu szczególnie bliska. Poprzedniego lata, gdy odwiedzał ojca w rosyjskiej tundrze, był bowiem świadkiem wyklucia się pisklęcia, któremu nadał imię Karl. Wkrótce okazuje się, że Karl jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Film jest izraelsko-polsko-niemiecką koprodukcją, zrealizowanym na podstawie powieści Acky Shavit „Igor and the Cranes’ Journey” („Igor i podróż żurawi”). Głównym producentem filmu jest United Channels Movies (Izrael), będąca częścią grupy United Channels of Israel (UCOI), produkująca filmy fabularne dla kina i telewizji oraz dokumenty. Polskim koproducentem jest firma Yeti Films. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Izraelski Fundusz Filmowy i Filmförderung Hamburg Production.

Debiut z polskim wkładem

„Igor i podróż żurawi” jest pełnometrażowym fabularnym debiutem Evganego Rumana. Zdjęcia autorstwa Adama Sikory były realizowane również w Polsce: w Bożej Woli i Puszczy Kampinoskiej. W rolę ojca głównego bohatera wcielił się Tomasz Sobczak. Autorem scenografii jest Wojciech Żogała. Ścieżkę dźwiękową skomponował Antoni Komasa- Łazarkiewicz. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Sola Media GmbH.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto

Festiwal w Toronto jest uznawany za jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych za Oceanem. Organizowana od 1976 roku impreza ma charakter przeglądu najnowszych tendencji światowych kinematografii – jedyne nagrody przyznawane są przez publiczność. W zeszłym roku w programie festiwalu znalazło się 6 filmów współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „W ciemności” Agnieszki Holland,  „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Znieważona ziemia” Michale Boganim, „Kobieta z piątek dzielnicy” Pawła Pawlikowskiego, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego i w sekcji filmów dla dzieci i widowni familijnej „Latająca maszyna” Martina Clappa.

 

37. edycja festiwalu w Toronto odbędzie się w dniach 6-16 września 2012.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.tiff.net.

 

Paulina Bez

06.08.2012