„Symfonia Fabryki Ursus” na ZagrebDox





Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik – najnowszy film zrealizowany przez Wajda Studio – zakwalifikował się do międzynarodowego konkursu ZagrebDox, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych, którego 15. edycja odbędzie się w dniach 24 lutego – 3 marca.

ZagrebDox

ZagrebDox to największy festiwal tego typu w Europie Południowo-Wschodniej. Oprócz pokazów festiwal zazwyczaj organizuje warsztaty, prezentacje i pitchingi, które mają pomóc aspirującym twórcom filmów w rozwijaniu ich projektów. Oprócz oficjalnego programu konkursowego (podzielonego na kategorię regionalną i międzynarodową), ZagrebDox często prezentuje retrospektywy znanych autorów.

W ubiegłym roku, podczas 14. edycji ZagrebDox, film dokumentalny Jaśminy Wójcik otrzymał nagrodę ZagrebDox Pro DCP, która przyznawana jest na wydarzeniu branżowym towarzyszącym festiwalowi.

„Symfonia Fabryki Ursus”

„To było fenomenalne przeżycie. Tym bardziej, że moje stereotypowe wyobrażenie, jak to będzie wyglądało zupełnie się nie spełniło. Okazało się bowiem, że kluczem do sukcesu jest pokazanie przede wszystkim pasji i serca, jakie w ten projekt zostało włożone. A przy tym byłyśmy tam razem z Joasią Tatko, z którą od dwóch lat angażujemy się całe sobą w naszą «Symfonię…». O powstającym filmie mogę rozmawiać godzinami. Kocham go, czego nie ukrywam. Robię gatunkową hybrydę, angażuję w to ludzi, ekipę i naszych bohaterów, ale nikogo do niczego nie zmuszam. Oni weszli w to sami z siebie, oddając mi swoje wspomnienia, emocje oraz uczucia. Po naszym wystąpieniu spotkałyśmy się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Ludzie z różnych części świata byli koncepcją «Symfonii..» autentycznie zachwyceni. A to naprawdę daje ogromnego Powera!” – powiedziała po otrzymaniu nagrody Jaśmina Wójcik.

Dokument jest filmowym podsumowaniem pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Łączy sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Współtworzyli go Igor Stokfiszewski – scenariusz, Rafał Urbacki – choreografia, Dominik Strycharski – muzyka, Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu. Ponadto w realizacji wzięli udział byli pracownicy zakładu – robotnice, technolodzy, kierownicy, sekretarki a także traktorzyści.

Film został zrealizowany w ramach wspólnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy ze Szkołą Wajdy. Nagroda Filmowa dla filmu eksperymentalnego powstała w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych filmów skierowanych do kinowego widza. Ma na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego. Wspiera innowacyjność formy łączoną z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją.

Twórcy

  • Produkcja: Wajda Studio
  • Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa
  • Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie
  • Partnerzy: Ursus S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Więcej: http://zagrebdox.net/en/2019/program/official_competition/international_competition

Na podstawie informacji prasowej 


14.02.2019