„Szarlatan” i „Aida” powalczą o nominacje do Oscara

Współfinansowane przez PISF filmy „Szarlatan” Agnieszki Holland i „Aida” Jasmili Žbanić znalazły się wśród 15 tytułów na skróconej liście kandydatów do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na nominację do Oscara ma także szansę „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany, w której shortlista nie jest ogłaszana. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca br.

„Szarlatan” to czesko-polsko-irlandzko-słowacka koprodukcja, która w oscarowym wyścigu reprezentuje Czechy. To oparty na faktach dramat, który opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu – Janie Mikolášku. Był on medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, a także komunistyczny premier i prezydent kraju Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Jan Mikolášek i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Twórcy filmu

Światowa premiera „Szarlatana” odbyła się na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ostatnio był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepsza Reżyseria, a także otrzymał aż 14 nominacji do nagród Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. W rolach głównych w filmie wystąpili: Ivan Trojan, Juraj Loj i Josef Trojan.

Autorem scenariusza jest Marek Epstein, za zdjęcia odpowiadał Martin Štrba, za scenografię Milan Býček, za kostiumy Katarina Štrbová-Bieliková, za muzykę Antoni Komasa-Łazarkiewicz, za dźwięk Radim Hladik jr, za montaż Pavel Hrdlička, a za charakteryzację René Stejskal i Gabriela Poláková. Kierownictwo produkcji sprawowała Kinga Tasarek, producentami byli Sarka Cimbalova i Kevan Van Thompson, a koproducentami: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Wojciech Gostomczyk i Adam Gudell. Film wyprodukowała firma Marlene Film Production (Czechy) w koprodukcji z Film and Music Entertainment Ireland (Irlandia) oraz ze strony polskiej: Madants, Studio Metrage i Moderator Inwestycje, a także Furia Film (Słowacja).

„Aida” („Quo vadis, Aida?”) 

„Aida” – koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski – jest kandydatem Bośni i Hercegowiny. Dramat w reżyserii Jasmili Žbanić opowiada historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Przy produkcji obrazu, oprócz Polski, udział wzięły Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Francja, Norwegia i Turcja. Polskim producentem jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Film znalazł się na skróconej liście kandydatów do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w dwóch kategoriach: film zagraniczny i reżyser. Otrzymał też nominację do Independent Spirit Awards, jednych z najważniejszych wyróżnień w amerykańskim kinie niezależnym. Wcześniej był prezentowany na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (konkurs główny), 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a także w sekcji World Cinema Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan.

Fabuła filmu

Bośnia, lipiec 1995. Aida jest tłumaczką ONZ w małym miasteczku Srebrenica. Kiedy serbska armia przejmuje miasto, jej rodzina znajduje się wśród tysięcy obywateli szukających schronienia w obozie ONZ. Jako osoba mająca wgląd w negocjacje, Aida ma dostęp do kluczowych informacji, które musi interpretować. Co jest na horyzoncie dla jej rodziny i ludzi – ratunek czy śmierć? Który ruch powinna wykonać?

Reżyserką i autorką scenariusza jest Jasmila Žbanić, której debiut fabularny – „Grbavica” zdobył w 2006 roku Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie, a także był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepszy Film i Najlepsza Aktorka. Žbanić znalazła się w jury tegorocznego Berlinale.

10.02.2021