Sześć polskich animacji na festiwalu Kaboom w Holandii

„Jestem tutaj” Julii Orlik, „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak, „Plantarium” Tomka Duckiego, „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy, „Marbles” Natalii Spychały i „Kaprysia” Betiny Bożek znalazły się w oficjalnej selekcji Kaboom Animation Festival w Holandii. Większość z filmów dofinansował PISF. Wydarzenie odbędzie w formule online w dniach 31 marca-4 kwietnia br.

Autorką scenariusza oraz reżyserką animacji „Jestem tutaj” jest Julia Orlik, studentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Ma ona na koncie dwa obrazy: ,,Bankiet” (2016) i ,,Mój dziwny starszy brat” (2018). Film „Jestem tutaj” zdobył do tej pory Grand Prix na festiwalach: PÖFF Shorts w Estonii oraz polskim Etiuda&Anima, a także I Nagrodę w konkursie francuskiego Nice Short Film Festival i statuetkę Złotego Gołębia na niemieckim DOK Leipzig. Ponadto otrzymał specjalne wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Nagrodę Publiczności na festiwalu ANIMATOR w Poznaniu.

Starszy mężczyzna opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach z dnia na dzień coraz silniejszych. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić opiekę z  pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać  opieka nad chorą co prowadzi do wielu sprzeczek.

„Ja i moja gruba dupa”

Reżyserką, autorką scenariusza oraz zdjęć do filmu jest Yelyzaveta Pysmak – Ukrainka, która studiuje na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). Etiuda animowana „Ja i moja gruba dupa” zdobyła drugą co do ważności nagrodę w sekcji Cannes Cinéfondation, wyróżnienie na argentyńskim Bit Bang Fest, a także zwyciężyła w plebiscycie publiczności 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w kategorii Film Krótkometrażowy.

Pewnego poranka dziewczyna próbuje zapiąć spodnie. Okazuje się, że się na niej nie zapinają. Dziewczyna jest w szoku, w lustrze widzi swoje odbicie jako ogromną grubą świnię. Decyduje natychmiast poddać się srogiej diecie. Żadnych cukierków, coli, tylko woda z odrobiną cytryny. Idzie jej dobrze, jednak razem z tłuszczem wychodzi z niej cała radość życia. Jednak ona, będąc już niezdrowo wychudzona, ciągle nie hamuje się. Dziewczyna przypomina teraz zombie, który, nie wiedząc co robi, wlecze się w nocy do lodówki prześladującej ją w snach. Podczas jednego z uwodzeń lodówkowych dziewczynie zjawia się Anioł Królestwa Zachudodupia z królewskim zaproszeniem na ceremonię.

„Plantarium”

Autorem scenariusza jest polsko-węgierski reżyser Tomek Ducki. Jego film był już prezentowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także na ANIMATORZE, Etiuda&Anima oraz festiwalach na Słowenii i w Kolumbii. Znalazł się również w selekcji Festiwalu Filmów Animowanych Anima w Brukseli.

W ciemnej jaskini znajduje się niezwykły ogród uprawiany przez samotnego mężczyznę. Pewnego dnia, podczas przycinania roślin ogrodnik znajduje w doniczce małego chłopca. Jego paznokcie są długie niczym dzikie pędy.

„We Have One Heart”

Obraz w reżyserii Katarzyny Warzechy, która jest również autorką scenariusza, oprócz zwycięstwa na festiwalu w Chicago, zdobył także Nagrodę Publiczności 13. festiwalu CinEast w Luksemburgu, nagrodę dla najlepszego krótkiego dokumentu na 15. DocsMX w Meksyku oraz specjalne wyróżnienie na Flickerfest w Australii.

Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

„Marbles”

Reżyserką oraz autorką scenariusza animacji jest Natalia Spychała, a wyprodukowana została przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Obraz zdobył już specjalne wyróżnienie na słoweńskim Stoptrik Film Festival, a także wygrał ReAnima – Bergen International Animation Festival w Norwegii.

Hipnotyzujące wahadło wprowadza w ruch swoisty mechanizm. Fragmentarycznie pojawiająca się postać, przestrzeń oraz różnego rodzaju przedmioty łączą się w rytmiczny układ wzajemnych zależności. Dźwięk przeplata się z obrazem tworząc muzykę powtarzających się zdarzeń. Co jest skutkiem, a co przyczyną? Animacja poklatkowa wykonana nitkami na pokrytym wazeliną szkle. 

„Kaprysia”

Reżyserką, autorką scenariusza oraz montażystką filmu jest Betina Bożek, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zrealizowała dotychczas pięć filmów animowanych: „Rumor”, „Kratoteka”, „Samotność”, „Ojezu” oraz „Kaprysia”, która była już prezentowana na imprezach w szwajcarskim Winterthur, angielskim Leeds, norweskim Bergen, a także na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Kaprysia, główna bohaterka filmu, to wymyślona przez reżyserkę planeta. Animacja jest obrazem krainy rządzącej się kaprysem. Wszystko, co istnieje na Kaprysi jest nieoczywiste, chaotyczne, zmienia swoje kształty i właściwości. Wzajemne przenikanie i przeobrażanie form, zmiana miejsc istot i przedmiotów – to słowa jakie określają charakter filmu. Pomimo pozornego bałaganu, jaki panuje na planecie, jest to miejsce szczęśliwe – dominują w nim jasne i czyste barwy. Stworzony przez autorkę filmowy obraz dziwnej i bajkowej rzeczywistości jest eksplozją radości i surrealizmu.

11.02.2021