"Sześć tygodni" nagrodzone w Meksyku

Na zakończonym niedawno Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monterrey w Meksyku nagroda dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego trafiła do rąk Marcina Janosa-Krawczyka, autora „Sześciu tygodni”. To kolejny znaczący laur dla tego tytułu.

 

Film „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka ukazuje historię kobiety, która oddaję nowonarodzone niemowlę do adopcji. W ciągu tytułowych sześciu tygodni musi podjąć decyzję o zrzeszeniu się praw rodzicielskich. Jest to decyzja ostateczna i nieodwracalna. Po wyrażeniu zgody na adopcję, matka biologiczna nie może otrzymać żadnej informacji na temat miejsca pobytu jej dziecka. Jedyne prawo, jakie jej przysługuje, to napisanie do niego listu. Obserwujemy, w jaki sposób toczą się losy niechcianego noworodka w ciągu zaledwie sześciu tygodni jego życia

 

Ten niespełna 20-minutowy debiut reżyserski Marcina Janosa Krawczyka był wielokrotnie doceniany i wyróżniany na międzynarodowych festiwalach. „Sześć tygodni” może poszczycić się Nagrodą dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, który odbył się w listopadzie 2009 roku, a także Nagrodą „Silver Eye” dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie w 2009 roku.

 

Kolejny laur dla filmu „Sześć tygodni” to główna nagroda dla krótkometrażowego dokumentu w międzynarodowym konkursie Festiwalu w Monterrey w Meksyku. Jury doceniło dokument Krawczyka za ukazanie z niezwykłą wrażliwością niezmiernie złożonego tematu adopcji z perspektywy matki oraz jej wewnętrznego konfliktu – pełnego wątpliwości i bolesnych decyzji.

 

Dokument „Sześć tygodni” został zrealizowany w 2009 roku przez firmę producencką Staroń Film w koprodukcji z Telewizją Polską

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monterrey, którego szósta edycja odbyła się w dniach 20 – 29 sierpnia, można zaliczyć do jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Meksyku, cieszący się sporą popularnością wśród meksykańskiej publiczności oraz twórców filmowych z różnych krajów. Festiwal w Monterrey prezentuje rozmaite przykłady ze świata kinematografii – zarówno filmy dokumentalne, fabularne, jak i animacje. Główny filar tego filmowego wydarzenia stanowi program konkursowy, podzielony na kilka kategorii ze względu na gatunek oraz długość filmu.

 

Szczegółowe informacje na stronach:

 

www.monterreyfilmfestival.com

www.polishdocs.pl

 

Informacja prasowa

29.09.2010