Sztuka Dokumentu w kwietniu 2014

W ramach cyklu Sztuka Dokumentu w kinie Elektor 2 i 23 kwietnia 2014 odbędą się kolejne pokazy polskich filmów dokumentalnych.

„Restart” (2.04)

2 kwietnia w kinie Elektor w Warszawie będzie można zobaczyć współfinansowany przez PISF film „Restart” w reżyserii Jakuba Stożka. Marek, Anna i Darek opuszczają właśnie zakłady karne po odbyciu długich wyroków. Różni ich niemal wszystko – wykształcenie, wiek, sytuacja rodzinna, wyznanie oraz środowisko, z którego się wywodzą. Łączy ich za to chęć odbudowania swojego życia i nadzieja na powrót do świata, który po wielu latach wydaje się trudny do zrozumienia, a czasami zupełnie obcy.

„Zabójca z lubieżności” (2.04)

„Sztuka dokumentu” zaprezentuje również film Marcina Koszałki „Zabójca z lubieżności”. To historia spotkania Joachima Knychały śląskiego wampira, oczekującego na wyrok śmierci seryjnego zabójcy na tle seksualnym i Edwarda Kozaka, byłego dziennikarza telewizji, któremu w latach 80. sławę przyniosła książka „Pamiętnik wampira”. Seryjny morderca nadal fascynuje i intryguje Kozaka. Dziennikarz, który spisał jego wspomnienia zaraził się jego perwersją i pożądaniem.

„Born dead” (23.04)

23 kwietnia odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Born dead” w reżyserii Jacka Bławuta. Głównym bohaterem obrazu jest więzień-recydywista, który w ramach programu „Duet” powstałego z inicjatywy krakowskiego więzienia i Domu Pomocy Społecznej, pracuje w ośrodku przy dzieciach głęboko upośledzonych. Przez kilka miesięcy kamera obserwuje 24-letniego Roberta, który od 15. roku życia przebywał w zakładach karnych. Robert opiekuje się dziećmi, przebiera je, karmi, myje i spędza z nimi wolny czas. W miarę upływu czasu więzień zaczyna angażować się emocjonalnie w powierzoną mu pracę.

„Trzy dni wolności” (23.04)

Po piętnastu latach Piotr opuszcza więzienie. Najprostsze czynności stanowią dla niego prawdziwe wyzwanie. Zagubiony i oszołomiony, a jednocześnie zafascynowany stara się zrozumieć dzisiejszy świat. Nie to okaże się jednak dla niego najtrudniejsze. W ciągu przepustki będzie musiał zmierzyć się ze swoim życiem, ocenić przeszłość i szanse na przyszłość, wybrać to, co dla niego najważniejsze. W jaki sposób wykorzysta trzy dni wolności? Współfinansowany przez PISF film „Trzy dni wolności” w reżyserii Łukasza Borowskiego powstał w ramach Programu Dokumentalnego prowadzonego przez Szkołę Wajdy.

Cykl Sztuka Dokumentu

Cykl Sztuka Dokumentu odbywa się od stycznia 2013 w każdą środę o godz. 19.00 w kinie Elektor w Warszawie. Program wydarzenia obejmuje nowe polskie dokumenty oraz najciekawsze produkcje zagraniczne. Po projekcjach odbywają się spotkania z gośćmi: reżyserami, producentami, osobistościami ze świata filmu oraz ekspertami.

 

Więcej informacji na stronie: www.sztukadokumentu.pl.

 

Na podstawie informacji organizatora

 

01.04.2014