Tomasz Bagiński na 600-lecie bitwy pod Grunwaldem

Podczas konferencji prasowej związanej z obchodami 600-lecia bitwy pod Grunwaldem zainaugurowano nowy projekt. Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Piotr Piotrowski zaproponował artystom działającym w przestrzeni pozamuzealnej rezydenturę artystyczną. Pierwszymi włączonymi w prace Muzeum zostali kompozytor (także muzyki filmowej) Stanisław Syrewicz oraz autor filmów animowanych Tomasz Bagiński.

 

Reżyser zajmie się przygotowaniem pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego krótkich filmów prezentujących „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki w wersji 3D.

– Znaleźliśmy polskiego współczesnego twórcę, który ma nazwać ten układ ikonograficzny w przestrzeni kulturowej w roku 2010. To Pan Tomasz Bagiński, który przygotowuje dwa spoty 30-sekundowe i minutowy spot – opowiadał sekretarz stanu w MKiDN Piotr Żuchowski.

 

15 maja, podczas Nocy Muzeów rozpoczną się obchody rocznicy i potrwają do końca roku. Film Tomasza Bagińskiego będzie można oglądać w salach Muzeum Narodowego najprawdopodobniej od lipca 2010.

– Chodziło o to, aby zaproponować najwybitniejszym twórcom współczesnym, którzy działają w innych mediach niż te, które prowadzimy w naszym muzeum, przełożenie bitwy pod Grunwaldem na swój język. To przełożenie bitwy na język dźwięków czy też język komputerowej animacji pozwoli na ujawnienie się nowych podtekstów – tak obrazu, jak i samej bitwy – powiedziała pracująca w muzeum autorka pomysłu rezydentury dr Katarzyna Murawska-Muthesius.

 

Tomasz Bagiński podkreślił, że w swojej realizacji chce pozostać wierny obrazowi Matejki, zamierza go jedynie zrekonstruować w przestrzeni 3D, czyli, jak sam stwierdził – w tym, co teraz jest modne, co teraz mamy w kinach (…) Budujemy rodzaj trójwymiarowej rzeźby z tego obrazu, co jest pracą zupełnie szaloną, w rodzaju tych prac podczas kolorowania filmów, kiedy sto osób wycina każdą klatkę. Wbrew pozorom jest to jednak znacznie bardziej twórcze. (…) W tej chwili jesteśmy na dość zaawansowanym etapie prac – podkreślił Bagiński.

 

W czasie rocznicy rozegrania się bitwy pod Grunwaldem obraz Jana Matejki znajdzie się w konserwacji. Podczas spotkania dyrektor Muzeum Narodowego ogłosił zbiórkę dodatkowych kwot, potrzebnych do odrestaurowania obrazu.

 

Kiedy obraz Matejki będzie poddawany procesowi odnawiania obok stanowiska pracy konserwatorów zwiedzający będą mogli zobaczyć w rocznicę bitwy realizację autora „Katedry”.

 

– Ten projekt to rodzaj interpretacji czyjegoś dzieła. To nie jest ten sam rodzaj wolności, to nie jest ten sam rodzaj zabawy, którą mam robiąc swoje własne rzeczy – mówił reżyser podczas konferencji.

 

Bagiński opowiedział również o tym, jak od dzieciństwa trwa jego fascynacja obrazem Matejki i jak z biegiem czasu udało mu się w pozornie chaotycznym świecie na nim przedstawionym dostrzec podporządkowanie regułom malarskim.

 

– Tak naprawdę chodziło o sam pomysł. Pierwsze uczucie, gdy widzi się ten obraz to się widzi jakąś chmurę chaosu, a później, gdy zaczyna się zdobywać wiedzę na temat tego obrazu, ten chaos zaczyna się porządkować. Przyszedł mi do głowy pomysł przetłumaczenia tego obrazu w sposób uporządkowany. Wystarczy rozbić ten obraz i okazuje się, że to ma przestrzeń, nie jest płaskie, ten miecz jest bardziej z przodu, ta osoba jest bardziej z tyłu i wszystko układa się w logiczną całość. I tak, to jest trochę odtwórcze, jest to zadanie głównie techniczne. Ale w wyniku tej pracy powstanie coś zupełnie nowego. Ja sam jestem ciekaw, jak to wyjdzie.

07.04.2010