Tydzień Kina Indyjskiego w Warszawie

Tydzień Kina Indyjskiego
Manya Patil-Seth, Monika Kapil Mohta, Govind Nihalani. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

5 listopada 2012 w warszawskim kinie Kultura odbyło się uroczyste otwarcie Tygodnia Kina Indyjskiego – wydarzenia zorganizowanego przez Ambasadę Indii, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej z okazji 100-lecia kina w Indiach.

Organizatorzy i goście z Indii

W uroczystym otwarciu Tygodnia Kina Indyjskiego wzięli udział przedstawiciele organizatorów wydarzenia: Monika Kapil Mohta Ambasador Indii w Polsce, Izabela Kiszka-Hoflik Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej w PISF, Jacek Bromski Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Manya Patil Seth – siostra aktorki Smity Patil i Govind Nihalani – indyjski operator i scenarzysta. Uroczystość poprowadził Łukasz Maciejewski.

Przeszłość i teraźniejszość

Widzowie, którzy pojawili się na poniedziałkowej uroczystości obejrzeli dwie indyjskie produkcje: „Raja Harishandrę” w reżyserii D.G. Phalke z 1913 roku – pierwszy indyjski film pełnometrażowy oraz „Zindagi Na Milegi Dobara” w reżyserii Zoyi Akhtar z 2011 roku – współczesną produkcję w stylu Bollywood.

Ciekawa i ekscytująca podróż

– Chciałabym bardzo podziękować za zorganizowanie dzisiejszego wydarzenia Pani Agnieszce Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Panu Jackowi Bromskiemu Prezesowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich i ich współpracownikom. Myślę, że 100-letnia historia kina indyjskiego, była bardzo ciekawą i ekscytującą podróżą. To, co chcemy Państwu zaprezentować to tylko mały wycinek tego, co ma do zaoferowania kino indyjskie. (…) Mam nadzieję, że będzie to okazja do zrozumienia naszej kultury (…) – mówiła Ambasador Indii.

Filmowa współpraca między Polską i Indiami

Izabela Kiszka-Hoflik opowiedziała o związkach łączących polską i indyjską kinematografię: – Relacje pomiędzy Polską i Indiami wcale nie są tak odległe. (…) Za dwa tygodnie w Indiach rozpoczyna się Festiwal Filmowy na Goa. Mamy przyjemność zaprezentować na nim polskie filmy. Delegacja polskich filmowców będzie prezentować projekty, które mogą w przyszłości stać się polsko-indyjskimi koprodukcjami. (…) W lipcu Minister Bogdan Zdrojewski podpisał rządową umowę o koprodukcji pomiędzy Polską i Indiami. Mamy nadzieję, że dzięki niej powstanie wiele ciekawych wspólnych polsko-indyjskich projektów, które być może niedługo będziemy oglądać na tej sali.

 

– Byłem w Indiach w 1995 z okazji Tygodnia Kina Polskiego. (…) Minęło już 17 lat i wiele się w tym czasie zmieniło, dlatego liczę na owocną współpracę w dziedzinie kinematografii polsko-indyjskiej – mówił Jacek Bromski.

Trzy sekcje tematyczne

Podczas Tygodnia Kina Indyjskiego w kinie Kultura będzie można zobaczyć filmy podzielone na trzy sekcje tematyczne: filmy dla dzieci, w stylu Bollywood a także retrospektywę obrazów z udziałem Smity Patil. Podczas uroczystego otwarcia o ikonie kina indyjskiego, zmarłej w 1986 roku, opowiedziała jej młodsza siostra Manya Patil Seth, która prowadzi Smita Patil Foundation.

Smita Patil ponownie w Polsce

– Wybraliśmy Polskę jako pierwszy kraj, żeby pokazać retrospektywę filmów Smity Patil, dlatego, że była tu w 1980 roku z delegacją filmową z Indii. Zwiedzała Polskę, była w Krakowie, Warszawie i Oświęcimiu. Była bardzo poruszona tym, co tutaj zobaczyła i powiedziała, że musi tu wrócić, żeby poczuć jeszcze raz historię i kulturę Polski. Niestety nie udało się jej to, ponieważ zmarła kilka lat po swojej pierwszej wizycie. Jestem więc bardzo wdzięczna, że mogłam przywieźć tutaj jej filmy. W ten sposób jest tutaj ponownie – opowiadała Manya Patil Seth.

Narodowa obsesja

Govind Nihalani opowiedział zgromadzonej w kinie Kultura publiczności o współczesnej indyjskiej kinematografii: – Jest to teraz olbrzymi biznes (…) warty miliardy dolarów. Produkujemy około tysiąca filmów rocznie, w dwunastu językach. Każdego dnia ponad trzy miliony mieszkańców Indii ogląda filmy, rozmawia na ich temat, kino stało się częścią ich kultury i życia. Mówimy, że w Indiach są dwie rzeczy, które nas ekscytują: gra w krykieta i oglądanie filmów. To już narodowa obsesja.

Tydzień Kina Indyjskiego w kinie Kultura

Tydzień Kina Indyjskiego potrwa do 10 listopada. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny. Szczegółowy program pokazów znajduje się na profilu wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/TydzienKinaIndyjskiego/info.

 

Paulina Bez

06.11.2012