„Ucieczka na srebrny glob” w kinach

W latach 70. w Polsce powstawała superprodukcja science-fiction, która miała szansę stać się przełomowym filmem gatunku. Od 12 listopada w kinach można oglądać dokumentalną opowieść Kuby Mikurdy na temat tego właśnie filmu-legendy, który finalnie nigdy nie ujrzał oczu widza. „Ucieczka na srebrny glob”, film o „komunistycznych Gwiezdnych Wojnach”, zdobył trzy nagrody jury tegorocznego Millenium Docs Against Gravity Festival.

Produkcja Andrzeja Żuławskiego miała w 1976 r. wszystko, co było potrzebne do stworzenia filmu kultowego. Jednak ani rozmach produkcyjny i nowatorski pomysł, ani gwiazdorska obsada, czy też rewolucyjne kostiumy oraz scenografia nie były w stanie przebić się przez mur systemu. Władze PRL wstrzymały produkcję, nazwaną później „zniszczonym arcydziełem”, na dwa tygodnie przed końcem zdjęć.

„Ucieczka na srebrny glob” przedstawia zarówno kulisy tworzenia tamtego filmu i sprawy jego zablokowania, jak i szereg powiązań i kontekstów kulturowo-historycznych tamtych czasów.  

Premiera 

Światowa premiera współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej obrazu „Ucieczka na srebrny glob” odbyła się 5 września 2021 w Warszawie, w ramach 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.  

Film cieszył się rekordową frekwencją zarówno podczas części kinowej, jak i online; otrzymał również trzy nagrody od jurorów: Nos Chopina dla Najlepszego Filmu o Muzyce i Sztuce, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim. 

Twórcy 

Za reżyserię i scenariusz odpowiada Kuba Mikurda, za produkcję Daria Maślona (Silver Frame). Autorem zdjęć jest Radosław Ładczuk,  muzyki – Stefan Wesołowski, a plakatu dystrybucyjnego – Marcin „Semafor” Rzadkowski. Montaż zawdzięczamy Izabeli Pająk i Laurze Paweli. 

Film dystrybuuje Against Gravity.

10.11.2021