Umowa między Polską a Indiami

Umowa polsko-indyjska. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

4 lipca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisana została umowa o koprodukcji audiowizualnej między Polską i Indiami, która oprócz koprodukcji filmowych obejmuje również inne produkcje, zwłaszcza telewizyjne.

 

Porozumienie nada nową rangę współpracy filmowców i producentów z obu krajów. Z uwagi na potencjał indyjskiego przemysłu filmowego, będzie korzystne dla kinematografii polskiej. Ułatwi jej dostęp do rynku indyjskiego, a tym samym szerszą promocję polskiej kultury filmowej, nie tylko w samej Republice Indii, ale i na całym obszarze wpływów indyjskiej kinematografii. Rocznie powstaje tam ponad 1 000 pełnometrażowych filmów fabularnych.

Dwie kinematografie

Umowę podpisali Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Ambiki Soni, Minister Informacji, Radiofonii i Telewizji Indii.

 

– Podpisujemy umowę, nad którą pracowano bardzo długo, bo aż pięć lat. Wiemy, że Polska jest dumna ze swojego filmu, ale wiemy także, że Indie za moment obchodzą stulecie swojej kinematografii. Jest to więc umowa podpisywana przez państwa, które przywiązują dużą wagę do produkcji filmowej – podkreślał Bogdan Zdrojewski.

 

Dziękuję panu ministrowi, że przez cały czas prac nad porozumieniem sprawował nad nimi osobistą pieczę – mówiła Ambiki Soni.

Czwarte porozumienie

Jest to czwarta podpisana przez nasz kraj umowa międzyrządowa, obejmująca zagadnienia koprodukcji filmowej. Do tej pory Polska zawarła podobne porozumienia z Francją, Izraelem i Kanadą.

04.07.2012